FANDOM


Przykro mi, ojcze, ale muszę znać prawdę. Tylko tam mogę znaleźć odpowiedź... W Arendelle.

Arendelle to jedna z krain w Krainie Baśni, pojawiająca się w serialu Dawno, dawno temu. Debiutuje w odcinku Opowieść o dwóch siostrach czwartego sezonu.

Historia Edytuj

Przed pierwszą klątwą Edytuj

Arendelle jest rządzone przez rodzinę królewską sięgającą wielu pokoleń. W jednej z generacji księżniczka Ingrid zaczęła przejawiać moc lodu, przez co stała się wyrzutkiem, jako że magia jest niespotykana w Arendelle. Jej młodsze siostry, Helga i Gerda, pomagały jej zachowywać uprawnienia w tajemnicy. Wiele lat później wymieniły wstążki symbolizujące ich siostrzaną więź na magiczne rękawice neutralizujące magię i urnę dla najstarszej z nich. Podczas kłótni z księciem Weselton, Ingrid przypadkowo zabiła Helgę, a Gerda, przerażona całym zajściem, zamknęła ją w magicznej urnie. Bazaltar, na prośbę Gerdy, wymazał wszystkim w Arendelle wspomnienia o jej siostrach.[2]

Po zostaniu królową, Gerda wyszła za mąż i doczekała się dwóch córek, Elsy i Anny. Starsza z nich odziedziczyła lodową magię, tak jak Ingrid, co zaniepokoiło rodziców. Kiedy dziewczynki dorosły, Gerda i jej mąż udali się do Misthaven w poszukiwaniu sposobu na odebranie córce mocy, ale w drodze powrotnej ich statek wpadł w straszliwą burzę. Przed śmiercią Gerda napisała list do córek, w którym wyjawiła prawdę o Ingrid, jednakże butelka z wiadomością nie trafiła do nich. Pięć lat później Elsa objęła tron i pomagała w przygotowaniu ślubu Anny z Kristoffem. Od Bazaltara siostry dowiedziały się o podróży rodziców do Misthaven, a Anna postanowiła odkryć ich cel, udając się ich śladem.[3]

Elsa, odkrywając, że książę Hans chce zamknąć ją w urnie i przejąć władzę w Arendelle, udała się po tajemniczy przedmiot razem z Kristoffem. Hans jednak zmusił ją do oddania mu reliktu i - próbując użyć go do uwięzienia królowej - mimowolnie uwolnił z niego Ingrid, która następnie zamroziła go za jego bezczelność. Po powrocie do zamku kobieta przedstawiła się jako ciotka Elsy.[4]

Podczas pobytu w Misthaven Anna dowiedziała się, że jej rodzice szukali Rumpelsztyka, aby pozbył się uprawnień Elsy za pomocą magicznego kapelusza. Martwiąc się, że może ją to zaboleć, dziewczyna nie powiedziała jej o tym. Podejrzliwa co do motywów Ingrid, Anna udała się do Bazaltara razem ze spotkaną po drodze Belle, która również potrzebowała jego pomocy. Po tym, jak skalny troll wyjawił prawił prawdę o trzech królewskich siostrach, Anna ruszyła do pałacu, aby ostrzec Elsę. Jednakże Ingrid ubezwłasnowolniła dziewczynę i uwięziła w lochach. Tam wyjawiła Annie, że chce być rodziną Elsy, a ​​ją, jako że nie włada magią, trzeba zastąpić kimś innym.[1]

Ingrid udała się do Ucznia Czarodzieja, aby ten znalazł dla niej jej trzecią magiczną siostrę. Po powrocie do Arendelle próbowała przekonać Elsę, że ​​Anna chciała odebrać jej moce. Elsa wątpiła w to, lecz Ingrid twierdziła, że nie-magiczni ludzie nigdy ich nie rozumieją. Zamiast zwrócić się przeciwko Annie, Elsa współpracowała z nią, aby ponownie uwięził Królową Śniegu w urnie. Plan jednak spalił na panewce, kiedy Anna, pod wpływem czaru Ingrid, uwięziła w relikcie Elsę. Wściekła Ingrid zamroziła całe Arendelle, a następnie wymazała Elsie wspomnienia z ostatnich dni. Następnie urnę ukradł Rumpelsztyk. Kiedy Uczeń Czarodzieja zlokalizował trzecią siostrę w innym świecie, Ingrid udała się do wskazanej przez niego krainy.[5][6]

Po drugiej klątwie Edytuj

Trzydzieści lat później, w wyniku wykorzystania ogromnej mocy do rzucenia zaklęcia w innym świecie, klątwa rzucona przez Ingrid na Arendelle dobiegła końca. Odmrożona Anna odkryła dowody, że Rumpelsztyk zabrał urnę z Elsą, ale zanim udała się na ratunek siostrze, ona i Kristoff zostali oskarżeni o "zdradę" przez księcia Hansa. Para uciekła, decydując się zlokalizować Gwiazdę Życzeń, za pomocą której będą mogli znaleźć Elsę. Zamiast tego Czarnobrody, współpracując z Hansem, oszukał ich i skazał na śmierć, wrzucając ich zamkniętych w skrzyni do morza. Zostają jednak uratowani przez Elsę, która przy użyciu Gwiazdy Życzeń przeniosła ich do Storybrooke.[7]

Po pozbyciu się Anny i Kristoffa, Hans zasiadł na tronie ​​Arendelle, ale gdy królewskie siostry powróciły do królestwa, został on szybko obalony. Jako karę za pomoc Hansowi, Elsa skurczyła statek Czarnobrodego i zamknęła go w butelce. Siostry następnie zwróciły każdemu w Arendelle wspomnienia o Ingrid i Heldze, a Anna i Kristoff wzięli wreszcie długo oczekiwany ślub.[8][9]

Miejsca Edytuj

Doki Arendelle pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Opowieść o dwóch siostrach. To tutaj przybywają statki do Arendelle oraz wypływają do innych miejsc, takich jak Misthaven. W dokach przebywali między innymi: Gerda i jej mąż, Elsa, Anna, Hans, Jurgen, Franz i Belle.
4x01 Ship Leaving
Dolina Skalnych Trolli pojawia się po raz pierwszy w odcinku Opowieść o dwóch siostrach. Jest domem skalnych trolli, którymi przewodzi Bazaltar.
4x01 Rock Trolls Valley
Góry Południowe pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Wyboista droga. Tutaj zbierało się wojsko Hansa, kiedy planował przejąć władzę w Arendelle, zdobywając magiczną urnę.[4]
4x03 Hans Campsite
Królewskie nagrobki pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Opowieść o dwóch siostrach. Znajdują się na łące i upamiętniają śmierć królowej i króla Arendelle.
4x01 Holding Hands
Lodowy pałac Elsy został wspomniany po raz pierwszy w odcinku Wyboista droga, gdy Elsa mówi Ingrid o swoich mocach.
Nasturia (Wyspy Południowe) została wspomniana po raz pierwszy w odcinku Wyboista droga. Jest domem Hansa i jego rodziny.
Północna Dolina pojawia się po raz pierwszy w odcinku Wyboista droga. To tutaj Gerda ukryła magiczną urnę zawierającą Ingrid, którą następnie znaleźli Elsa, Kristoff i Hans.[4]
4x03 North Valley
Sklep Oakena pojawia się po raz pierwszy w odcinku Sprawy rodzinne. Jest to wielobranżowy dyskont prowadzony przez Oakena, w którym znajduje się również sauna. Anna zajrzała do sklepu w drodze do Bazaltara i spotkała tu Belle.[1]
4x06 Wandering Oaken's
Weselton zostało wspomniane po raz pierwszy w odcinku Królowa Śniegu. Jest domem księcia.
Wyspy Północne zostały wspomniane po raz pierwszy w odcinku Opowieść o dwóch siostrach. Królowa i król Arendelle pod pretekstem misji dyplomatycznej na Wyspy Północne udali się do Misthaven, a prawdziwy cel podróży zdradzili jedynie Bazaltarowi. Zanim prawda wyszła na jaw, całe Arendelle wierzyło, że para królewska zginęła w czasie powrotnej podróży morskiej z Wysp Północnych.[3][10]
Zamek Arendelle pojawia się po raz pierwszy w odcinku Opowieść o dwóch siostrach. Jest domem Elsy i Anny. Ingrid zamroziła zamek i wszystkich mieszkańców Arendelle, kiedy Anna zamknęła Elsę w magicznej urnie. Cała kraina odmarzła trzydzieści lat później, kiedy Królowa Śniegu rzuciła klątwę rozbitych wyobrażeń w Storybrooke.
4x03 Arendelle Castle

Postacie Edytuj

Mieszkańcy Edytuj

Goście Edytuj

Ciekawostki Edytuj

Przypisy Edytuj

 1. 1,0 1,1 1,2 Kalinda Vazquez, Andrew Chambliss (scenariusz) & Mario Van Peebles (reżyseria). (2 listopada 2014). "Sprawy rodzinne". Dawno, dawno temu. Sezon 4. Odcinek 6.
 2. Edward Kitsis, Adam Horowitz (scenariusz) & Billy Gierhart (reżyseria). (9 listopada 2014). "Królowa Śniegu". Dawno, dawno temu. Sezon 4. Odcinek 7.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Edward Kitsis, Adam Horowitz (scenariusz) & Ralph Hemecker (reżyseria). (28 września 2014). "Opowieść o dwóch siostrach". Dawno, dawno temu. Sezon 4. Odcinek 1.
 4. 4,0 4,1 4,2 David H. Goodman, Jerome Schwartz (scenariusz) & Morgan Beggs (reżyseria). (12 października 2014). "Wyboista droga". Dawno, dawno temu. Sezon 4. Odcinek 3.
 5. David H. Goodman, Jerome Schwartz (scenariusz) & Eagle Egilsson (reżyseria). (16 listopada 2014). "Roztrzaskane lustro, część 1". Dawno, dawno temu. Sezon 4. Odcinek 8.
 6. David H. Goodman, Jerome Schwartz (scenariusz) & Ralph Hemecker (reżyseria). (16 listopada 2014). "Roztrzaskane lustro, część 2". Dawno, dawno temu. Sezon 4. Odcinek 9.
 7. Jane Espenson (scenariusz) & Mario Van Peebles (reżyseria). (30 listopada 2014). "Upadek". Dawno, dawno temu. Sezon 4. Odcinek 10.
 8. Edward Kitsis, Adam Horowitz (scenariusz) & Ralph Hemecker (reżyseria). (14 grudnia 2014). "Bohaterowie i złoczyńcy". Dawno, dawno temu. Sezon 4. Odcinek 12.
 9. Andrew Chambliss, Dana Horgan (scenariusz) & Steve Pearlman (reżyseria). (22 marca 2015). "Biedna, nieszczęsna dusza". Dawno, dawno temu. Sezon 4. Odcinek 16.
 10. 10,0 10,1 Jane Espenson (scenariusz) & Ron Underwood (reżyseria). (5 października 2014). "Śnieżyca". Dawno, dawno temu. Sezon 4. Odcinek 2.
 11. https://twitter.com/JaneEspenson/status/529039288261177345
 12. http://tvline.com/2015/09/13/once-upon-a-time-season-5-preview-emma-dark-hook-regina-zelena/
 13. Scott Nimerfro, Tze Chun (scenariusz) & Gwyneth Horder-Payton (reżyseria). (7 grudnia 2014). "Zaburzone widzenie". Dawno, dawno temu. Sezon 4. Odcinek 11.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.