FANDOM


Camelot nie jest już "rozbitym królestwem". Oto Excalibur, miecz wyciągnięty z kamienia.
Camelot, dawniej znany jako "rozbite królestwo", to jedna z krain w Krainie Baśni, pojawiająca się w serialu Dawno, dawno temu. Debiutuje w powieści graficznej Out of the Past.

Historia Edytuj

Przed pierwszą klątwą Edytuj

Po tym, jak Merlin zyskał magię i nieśmiertelność po napiciu się ze Świętego Graala, przypadkowo zamienił pustynię w zielony teren, który z czasem stał się wioską o nazwie Camelot. Pięćset lat później, mężczyzna stał się znany jako uzdrowiciel, miał także w wiosce własną wieżę, w której prowadził magiczne badania. Dzięki zdolności przewidywania przyszłości zawsze wiedział, czego pragnęli ludzie, którzy do niego przybywali, nie był jednak w stanie wykorzystać tej umiejętności w przypadku Nimue, której wieś została zniszczona przez Vortigana. Z czasem para zakochała się w sobie. Aby spędzić z ukochaną kobietą resztę życia, Merlin postanowił przekuć Świętego Graala w miecz, który mógłby pozbawić go magii i nieśmiertelności. Zamiast tego Nimue potajemnie napiła się z kielicha i popełniła mroczny czyn, zabijając Vortigana, tym samym stała się potężnym i złym czarodziejem, znanym jako Mroczny. Aby powstrzymać Merlina przed odebraniem jej magii, Nimue zniszczyła miecz, rozbijając go na dwa kawałki. Merlin wykorzystał końcówkę ostrza, aby za pomocą magii przywiązać do niego duszę Mrocznej, podczas gdy resztę miecza umieścił w kamieniu, z którego może go wyciągnąć prawdziwy władca królestwa. Podczas konfrontacji z Mroczną Merlin nie był w stanie jej zabić, a Nimue, wykorzystując jego słabość, zamieniła go w drzewo. Wiele lat później młody Artur otrzymał od Merlina uwięzionego w drzewie proroctwo głoszące, że któregoś dnia wyciągnie Excalibur z kamienia i zostanie królem.[2][3][1][4]

Jakiś czas po tych wydarzeniach Jefferson przybył do zamku w Camelocie, chcąc ukraść złoto z królewskiego skarbca, lecz na miejscu spotkał inną złodziejkę imieniem Priscilla. Zanim strażnicy zdążyli ich złapać, para uciekła przy użyciu magicznego kapelusza.[5]

Jako dorosły, Artur wypełnił swoje proroctwo, lecz obsesja znalezienia brakującej połowy miecza pochłonęła go do tego stopnia, że zaczął zaniedbywać żonę Ginewrę. Kobieta próbowała zdobyć sztylet, lecz zamiast niego uzyskała zaczarowany piasek. Po odkryciu, że ich małżeństwo jest w rozsypce, Ginewra dała Arturowi ultimatum - albo ona, albo scalenie Excalibura. Mężczyzna jednak potraktował ją magicznym piaskiem, zatrzymując ją przy swoim boku. Następnie rozrzucił resztę piasku na teren wioski, przekształcając ją w zamek.[1]

Przed trzecią klątwą Edytuj

Ze względu na proroctwo Merlina, król Artur i jego rycerze uwierzyli, że Emma i jej przyjaciele pomogą im znaleźć brakującego czarodzieja. Artur powitał gości w swoim zamku, nie wiedząc, że Emma jest Mroczną, podczas gdy Regina podawała się za Wybawicielkę. Podczas balu na ich cześć, Sir Percival próbował zabić dawną Złą Królową z zemsty za to, co zrobiła jego wiosce wiele lat temu. W wyniku pojedynku Robin Hood został ranny, jednak Emma - używając mrocznej magii - była w stanie go ocalić.[2][3]

Gdy bohaterowie odkryli magicznego muchomora, który może pomóc im komunikować się z Merlinem, David udał się na jego poszukiwania, a razem z nim Artur, który potajemnie sabotował misję, zatrzymując grzyba dla siebie i pozwalając Davidowi wierzyć, że misja zakończyła się porażką. Po powrocie David został pasowany na Rycerza Okrągłego Stołu. Podczas uroczystości Mary Margaret wyszła na korytarz, gdzie spotkała Lancelota, który ostrzegł ją, że ​​Arturowi nie można ufać. Teraz, kiedy David zasiadł przy Okrągłym Stole, władca Camelotu ujawnił mu prawdę o zaginionej połowie Excalibura i chciał, aby ten pomógł mu w znalezieniu sztyletu. David i Mary Margaret mieli przeciwstawne poglądy na temat zaufania Arturowi, ale obmyślili podstęp, aby przetestować króla. Po odkryciu mrocznej strony Artura i porwaniu go, para została zatrzymana przez rycerzy, a Ginewra potraktowała Davida i Mary Margaret magicznym piaskiem, aby ci pomogli im zdobyć sztylet. Emmie udało się zatrzymać rodziców zanim ci zdobyli sztylet i razem z Reginą uwolniły Merlina z drzewa. Następnie bohaterowie postanowili wykraść Excalibur Arturowi, aby scalić go ze sztyletem i zniszczyć mrok na zawsze, lecz królowi, dzięki współpracy z Zeleną, udało się zatrzymać ich i przywiązać do miecza duszę czarodzieja, zyskując nad nim kontrolę.[6][1][7][4]

Bliscy Emmy zostali przeniesieni do Lasu Kaledońskiego, przywiązani do drzew i trzymani dla okupu. W ten sposób Artur chciał zdobyć sztylet i iskrę prometejską, aby samemu scalić miecz. Kiedy Mroczna pojawiła się z zapłatą, udało jej się oszukać Artura i Zelenę oraz ich pokonać, uwalniając przyjaciół i rodzinę. Podczas walki Hak został ranny Excaliburem. Aby ratować jego życie, Emma zamieniła go w Mrocznego. Nie mogąc oprzeć się mrocznej pokusie, Killian postanowił rzucić Mroczną Klątwę, aby dostać się do Storybrooke i zemścić się na Krokodylu. Emmie udało się zmienić klątwę tak, aby jej ofiary zapomniały o ostatnich sześciu tygodniach w Camelocie i o tym, że Hak jest Mrocznym. Klątwa objęła całe Camelot oraz część Zaczarowanego Lasu i przeniosła wszystkich do Storybrooke.[8][9]

Po trzeciej klątwie Edytuj

Jakiś czas później, po śmierci króla Artura, Ginewra i jej poddani powrócili do Camelotu za pośrednictwem portalu stworzonego przez Zelenę.[10][11]

Miejsca Edytuj

Avalon to mityczna wyspa, która została wspomniana po raz pierwszy w odcinku Rozbite królestwo piątego sezonu. Kiedy Ginewra i Lancelot spotkali Rumpelsztyka, Mroczny dał im zaczarowany piasek z Avalonu w zamian za magiczną rękawicę.
Osobny artykuł: Brocéliande

Brocéliande, znany także jako Las Wiecznej Nocy, to las pojawiający się po raz pierwszy w odcinku Stolica Zguby piątego sezonu.

5x03 Brocéliande
Las Kaledoński pojawia się po raz pierwszy w odcinku Narodziny piątego sezonu.
5x08 Caledonian Forest
Oxleigh pojawia się po raz pierwszy w odcinku Nimue piątego sezonu. Wioska była domem Nimue i słynęła z kwiatów kamelii zanim została zniszczona przez Vortigana.
5x07 Oxleigh
Osobny artykuł: Pole kamelii

Pole kamelii to łąka, na której rosną kwiaty kamelii, pojawiająca się po raz pierwszy w odcinku Rozbite królestwo piątego sezonu.

5x04 Middlemist Field
Stajnia Morgana pojawia się po raz pierwszy w odcinku Rozbite królestwo piątego sezonu. Należy do rodziny Violet. Jest domem konia Violet, Nikodema, oraz innych rumaków rodziny.
5x05 Stable
Zamek Camelotu pojawia się po raz pierwszy w odcinku Mroczna Emma piątego sezonu. Pierwotnie była to jedna wieża zwana Wieżą Merlina, jednak król Artur użył magicznego piasku Avalonu, aby stworzyć resztę zamku i "naprawić" Camelot.
5x01 Camelot

Postacie Edytuj

Mieszkańcy Edytuj

Goście Edytuj

Ciekawostki Edytuj

 • Camelot oparte jest na lokalizacji o tej samej nazwie z legend arturiańskich oraz na Anglii z filmu Miecz w kamieniu Disneya.
 • Camelot znajduje się kilka dni drogi od Zaczarowanego Lasu i Arendelle i jest oddzielone od DunBroch przez Morze Kości Słoniowej.[12]
  • Camelot znajduje się na południe od DunBroch.[13]
 • Herbem Camelotu jest wiwern, legendarny stwór z głową i skrzydłami smoka, gadzim ciałem, dwiema nogami i ogonem ryby.

Przypisy Edytuj

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 David H. Goodman, Jerome Schwartz (scenariusz) & Alrick Riley (reżyseria). (18 października 2015). "Rozbite królestwo". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 4.
 2. 2,0 2,1 Edward Kitsis, Adam Horowitz (scenariusz) & Ron Underwood (reżyseria). (27 września 2015). "Mroczna Emma". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 1.
 3. 3,0 3,1 Andrew Chambliss, Dana Horgan (scenariusz) & Romeo Tirone (reżyseria). (4 października 2015). "Cena". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 2.
 4. 4,0 4,1 Jane Espenson (scenariusz) & Romeo Tirone (reżyseria). (8 listopada 2015). "Nimue". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 7.
 5. Kalinda Vazquez, Corinna Bechko (scenariusz). (1 kwietnia 2015). "Out of the Past". Powieść graficzna nr 2.
 6. Jane Espenson (scenariusz) & Ralph Hemecker (reżyseria). (11 października 2015). "Stolica Zguby". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 3.
 7. Edward Kitsis, Adam Horowitz (scenariusz) & Romeo Tirone (reżyseria). (25 października 2015). "Łapacz snów". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 5.
 8. David H. Goodman, Jerome Schwartz (scenariusz) & Eagle Egilsson (reżyseria). (15 listopada 2015). "Narodziny". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 8.
 9. Dana Horgan, Tze Chun (scenariusz) & Romeo Tirone (reżyseria). (29 listopada 2015). "Złamane serce". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 10.
 10. Jerome Schwartz (scenariusz) & Craig Powell (reżyseria). (8 maja 2015). "Ostatnie namaszczenie". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 21.
 11. David H. Goodman, Andrew Chambliss (scenariusz) & Romeo Tirone (reżyseria). (15 maja 2015). "Tylko Ty". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 22.
 12. http://tvline.com/2015/09/13/once-upon-a-time-season-5-preview-emma-dark-hook-regina-zelena/
 13. Andrew Chambliss (scenariusz) & Geofrey Hildrew (reżyseria). (15 listopada 2015). "Król Niedźwiedź". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 9.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.