FANDOM


Wiki-wordmark

Zasady i wytyczne zostały opracowane na Dawno, dawno temu Wiki, aby uzupełnić nasz cel i stworzyć bazę danych na temat seriali Dawno, dawno temu i Once Upon a Time in Wonderland o swobodnym dostępie do edycji.

Regulamin dotyczy każdego redaktora. Dawno, dawno temu Wiki stara się stworzyć przyjazne i przyjemne środowisko dla lokalnych użytkowników i zakładamy dobrą wiarę w innych, aby razem tworzyć coraz bardziej kompleksową encyklopedię.

Do zasad trzeba podchodzić z rozsądkiem; przestrzegać ich, ale nie traktować jako litery prawa, i być przygotowanym do ignorowania przepisów w rzadkich przypadkach, kiedy są one sprzeczne z celem poprawy wiki.

Regulamin

 1. Regulamin jest dokumentem, który zawiera opis zasad działających na Dawno, dawno temu Wiki.
 2. Obowiązuje wszystkich zarejestrowanych, jak i niezarejestrowanych użytkowników. Rozpoczęcie edytowania jakiegokolwiek artykułu na encyklopedii lub jakakolwiek inna działalność na wiki oznacza jego automatyczną akceptację. Nieprzeczytanie regulaminu nie zwalnia z jego przestrzegania! Każdy jest do tego zobowiązany, aby uniknąć zablokowania lub innych nieprzyjemności.
 3. Jednocześnie obowiązują na wiki globalne zasady użytkowania wytyczne przez Wikia.
 4. Administracja zastrzega sobie prawo do edycji regulaminu w każdej chwili w celu jego poprawek, a użytkownika obowiązuje zapoznanie się z jego jak najbardziej aktualną wersją; jednocześnie administracja zobowiązuje się do poinformowania o aktualizacji użytkowników.
 5. Dotyczy wszystkich części Dawno, dawno temu Wiki, czyli artykułów, czatu, tablic wiadomości, blogów, komentarzy, forum itd.

Dawno, dawno temu Wiki

 1. Dawno, dawno temu Wiki jest źródłem wiedzy o serialu Dawno, dawno temu i wszystkim, co z nim związane.
 2. Pełni rolę encyklopedii, która składa się na artykuły; cała reszta, tzn. strony użytkownika, forum czy czat, jest jej dodatkiem, toteż nie jest na tej samej lub wyższej od niej pozycji.
 3. Nie jest oficjalną stroną serialu, hostingiem zdjęć, serwisem społecznościowym, miejscem na reklamy lub treści prywatne, seksualne czy intymne.
 4. Każdy może ją edytować, jednak nieprzestrzeganie zasad zawartych w tymże regulaminie może doprowadzić do odebrania mu tych uprawnień i blokady.

Fanon Dawno, dawno temu Wiki

 1. Każdy użytkownik ma możliwość tworzenia własnych wpisów wchodzących w fanon Dawno, dawno temu Wiki.
 2. Za twórczość fanowską uznaje się prace plastyczne lub pisemne, nawiązujące do tematyki serialu.
 3. Fanon jest umieszczany na Dawno, dawno temu Wiki jako blog użytkownika.
 4. Zabronione jest dodawanie prac niezwiązanych z tematyką wiki do fanonu.
 5. Podczas tworzenia strony fikcji, nazwa musi być zawsze poprzedzona prefiksem "Blog użytkownika:<twoja nazwa użytkownika>/".
 6. Każda strona fanonu powinna posiadać na górze odpowiedni szablon: {{Nagłówek fanonu}}.
 7. Do każdej strony fanonu powinna być dodana odpowiednia kategoria lub kategorie (główna kategoria: Kategoria:Opowiadania).

Użytkownicy i administratorzy

 1. Przestrzegamy zasady netykiety obowiązującej na łamach całego Internetu, w tym nie przeklinamy, nie spamujemy, nie grozimy innym użytkownikom i staramy się zachować kulturę.
 2. Zabronione są wulgaryzmy, spam, groźby, trolling, wywyższanie się nad innymi, zastraszanie, obrażanie oraz publikowanie treści nieetycznych, erotycznych, nielegalnych i niezgodnych z prawem RP.
 3. Strony użytkownika są jego własnością i nikt nie powinien ich edytować bez jego własnej zgody. Dozwolone są tylko poprawki ortograficzne, techniczne lub interpunkcyjne.
 4. Administracja nie może blokować za coś, o czym w regulaminie nie wspomniano, chyba że użytkownik otrzymał wcześniej stosowne upomnienie i ostrzeżenie.
 5. Nadużywanie uprawnień (dawanie blokad niewinnym osobom; niszczenie encyklopedii; działanie na szkodę wiki) rollbacka, moderatora czatu, administratora lub biurokraty jest niedozwolone i może doprowadzić do odebrania tych uprawnień lub całkowitej blokady.
 6. Powodem odebrania uprawnień może być także nieaktywność (ponad miesiąc) lub brak aktywności na danym stanowisku. Przyznawaniem wyższych uprawnień innym osobom zajmuje się obecny skład administracji.
 7. Do obowiązków administracji należy pilnowanie porządku, dbanie o jakość artykułów, pomoc użytkownikom, cofanie wandalizmów oraz karanie użytkowników według regulaminu.

Artykuły oraz edycje

 1. Artykuły na wiki muszą być związane z jej tematyką. Wszelkie informacje na niej zawarte nie mogą być zmyślone, fikcyjne, bezsensowne lub nieprawdziwe (niezgodne z kanonem serii) – zostaną one skasowane, a jeśli użytkownik notorycznie i umyślnie będzie je dodawał, zostanie zablokowany.
 2. W artykułach staramy się o pełną encyklopedyczność artykułu: nie podpisujemy się, nie dodajemy emotikon i staramy się nie używać potocznego stylu wypowiedzi. Przestrzegamy neutralnego punktu widzenia. Dbamy o pełną poprawność językową (ortografia i interpunkcja). Pilnujemy, aby artykuł był czytelny i schludny.
 3. Kategorycznie zabronione jest bezmyślne usuwanie poprawnej treści artykułów.

Pliki

 1. Przesłane pliki muszą posiadać dodaną informację o prawach autorskich (licencję) oraz szablon {{Szablon:Imagebox}}.
 2. Przesyłane pliki powinny być związane z tematyką wiki i występować w artykułach. Dozwolone jest przesyłanie innych plików, ale w umiarze.
 3. Staraj się nie dublować grafik: przesyłając plik na wikię upewnij się, czy nie ma już przesłanej jego kopii (np. o innych rozmiarach, lepszej jakości).
 4. Pliki nieużywane oraz bez licencji mogą zostać usunięte.

Czat, forum, blogi i inne

 1. Blogi utworzone przez użytkowników, które są za krótkie, niepotrzebne, pozbawione sensu i bez jakości mogą zostać usunięte bez powiadomienia.
 2. Przed wejściem na czat należy wykonać w artykule na wiki co najmniej jedną edycję. W przypadku niespełnienia wymagań, osoba może zostać wyrzucona.
 3. Blogi nie służą do zadawania pytań typu: "Jaki jest wasz ulubiony bohater?". Od tego typu dyskusji jest forum wikijne.
 4. Odznaczenia mają na celu motywowanie użytkowników do edycji na rozmaite sposoby i nie powinny być źródłem masowej, nie wnoszącej przydatnych wiadomości na wiki edycji. Edytowanie "dla odznak" jest kategorycznie zabronione.
 5. Długość blokady może być różna i zależna m.in. od stażu użytkownika i wagi wykroczenia.
 6. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane przez użytkowników wiki.
 7. Treść każdego wpisu, wątku, czy dyskusji powinna przestrzegać poprawnej formy języka polskiego, ortografii i interpunkcji. Łamanie tej zasady może doprowadzić do usunięcia wpisu, a w najgorszej sytuacji do blokady.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.