FANDOM


W jaskini w Północnej Dolinie znajdziecie urnę. Uwolnijcie z nią Ingrid, powiedzcie jej, że ją kocham i przepraszam. Oddałabym wszystko, żeby cofnąć czas i jeszcze raz wziąć ją za rękę.
List Gerdy do Elsy i Anny.[1]
Gerda to postać pojawiająca się w serialu Dawno, dawno temu. Debiutuje w odcinku Opowieść o dwóch siostrach czwartego sezonu. W jej rolę wcielają się Pascale Hutton oraz Ava Marie Telek.

Historia Edytuj

Przed pierwszą klątwą Edytuj

Gerda urodziła się jako trzecia i ostatnia córka królowej Sonji i króla Haralda z Arendelle, zaraz po Ingrid i Heldze. Jako dzieci, dziewczynki były ze sobą bardzo związane. Pewnego popołudnia, podczas zabaw w ogrodach królewskich, gdzie znalazły latawiec, pewien mężczyzna próbował porwać najmłodszą z sióstr i sprzedać za wysoką cenę. Helga próbowała pomóc Gerdzie, ale bezskutecznie. Gdy mężczyzna odepchnął od siebie najstarszą z dziewczynek, Ingrid przypadkowo wytworzyła strumień lodu, który złamał dużą gałąź drzewa i powstrzymał porywacza. Dziewczyna obawiała się, że skrzywdzi siostry nowo poznanymi magicznymi umiejętnościami, ale Gerda i Helga były jej wdzięczne na pomoc. Siostry obiecały pomóc jej ukryć moce, a wstążki z latawca przywiązały sobie do nadgarstków, aby symbolizowały ich siostrzaną więź.[2]

Wiele lat później, w czasie obchodów siedemdziesiątych urodzin ojca, Gerda i Helga próbowały przekonać Ingrid, aby również wzięła udział w zabawie, lecz kobieta odmówiła. Na przyjęciu, Gerda była świadkiem, jak Helga przedstawiła ojcu swojego adoratora, księcia Weselton. Po uroczystości, siostry przybyły do swojej komnaty, gdzie zastały pakującą się Ingrid, która postanowiła opuścić ich, dając im normalne życie. Gerda wspomniała o potężnym czarnoksiężniku, Rumpelsztyku, który może im pomóc. W zamian za wstążki, Rumpelsztyk dał Ingrid rękawiczki maskujące jej moce, a także urnę, która uwięzi je, gdyby stały się niebezpieczne.[2]

4x07 Ingrid trapped in urn

Gerda zamyka Ingrid w magicznej urnie.

Jakiś czas później, w królewskich ogrodach, Gerda spotkała Ingrid szlochającą nad zamarzniętym i rozdrobnionym ciałem Helgi. Zdając sobie sprawę, że to ona, celowo lub nie, zabiła ich siostrę, nazwała ją potworem i zamknęła w urnie. Zrozpaczona Gerda udała się następnie do Bazaltara, mówiąc mu, że straciła obie siostry, oraz prosząc go, aby usunął każdemu z Arendelle wspomnienia o Heldze i Ingrid. Kiedy skalny troll zapytał o szczegóły, księżniczka nie chciała odpowiedzieć twierdząc, że to zbyt bolesne, aby o tym mówić. Mimo to Gerda postanowiła zachować bolesne wspomnienia.[2][3]

Z czasem Gerda wyszła za mąż i razem ze swoim mężem objęli władzę w Arendelle jako królowa i król. Kochankowie doczekali się także dwóch córek, starszej Elsy i o trzy lata młodszej o niej Anny. Gdy Elsa zaczęła ujawniać swoje potężne i niebezpieczne moce lodu, para królewska namierzyła pirata imieniem Czarnobrody w pobliżu Misthaven, by sprzedał im pewien potężny przedmiot zwany Gwiazdą Życzeń. Owa rzecz była w stanie pozbawić mocy Elsę, lecz nie mogli jej użyć, ponieważ nie mieli czystych serc. Udali się więc do Rumpelsztyka po poradę. W drodze powrotnej dopadł ich sztorm, na tyle silny, że królowa Gerda uzmysłowiła sobie, że nie wyjdą z tego żywi. Napisała list do swych córek, wyjaśniający przeszłość jej i jej sióstr:

Elso, Anno. Popełniliśmy błąd, każąc Elsie ukrywać moce. Drugi raz do tego nie dopuszczę. Moja siostra Ingrid też miała moce. Powinnam była powiedzieć wam o Ingrid i Heldze, mojej drugiej siostrze. Były piękne i wspaniałe, a ja byłam tchórzem. Powinnam była cieszyć się, że Ingrid jest wyjątkowa. Bardzo ją kochałam. Ten kryształ skrywa wspomnienia o moich siostrach. Zwróćcie je mieszkańcom Arendelle. W jaskini w Północnej Dolinie znajdziecie urnę. Uwolnijcie z nią Ingrid, powiedzcie jej, że ją kocham i przepraszam. Oddałabym wszystko, żeby cofnąć czas i jeszcze raz wziąć ją za rękę.

Na końcu listu Gerda dołączyła kamień ze wspomnieniami o Heldze i Ingrid. List wetknęła do butelki, którą zakorkowała i wyrzuciła w morze, mając nadzieję, że trafi do jej córek. Chwilę potem fala morska przykryła statek i zabrała go na dno.[4][5][1]

Rodzina Edytuj

nieznana kobieta[6]
 
Król Magnus[6]Królowa Astrid[6]
 
Król Olaf[6]
 
 
 
 
 
 
 
 
Królowa Sonja[6]
 
 
 
 
 
Król Harald[6]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
IngridHelgaGerda
 
Król Arendelle
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kristoff
 
 
AnnaElsa
 
 
 


Przypisy:

  • Stałe linie oznaczają więzy krwi w relacji rodzic-dziecko
  • Linie przerywane oznaczają małżeństwa, zaręczyny oraz adopcje
  • † oznacza, że postać nie żyje

Występy Edytuj

Dawno, dawno temu Edytuj

Sezon 4 Edytuj

Ciekawostki Edytuj

Przypisy Edytuj

  1. 1,0 1,1 Scott Nimerfro, Tze Chun (scenariusz) & Gwyneth Horder-Payton (reżyseria). (7 grudnia 2014). "Zaburzone widzenie". Dawno, dawno temu. Sezon 4. Odcinek 11.
  2. 2,0 2,1 2,2 Edward Kitsis, Adam Horowitz (scenariusz) & Billy Gierhart (reżyseria). (9 listopada 2014). "Królowa Śniegu". Dawno, dawno temu. Sezon 4. Odcinek 7.
  3. Kalinda Vazquez, Andrew Chambliss (scenariusz) & Mario Van Peebles (reżyseria). (2 listopada 2014). "Sprawy rodzinne". Dawno, dawno temu. Sezon 4. Odcinek 6.
  4. Edward Kitsis, Adam Horowitz (scenariusz) & Ralph Hemecker (reżyseria). (28 września 2014). "Opowieść o dwóch siostrach". Dawno, dawno temu. Sezon 4. Odcinek 1.
  5. Jane Espenson (scenariusz) & Mario Van Peebles (reżyseria). (30 listopada 2014). "Upadek". Dawno, dawno temu. Sezon 4. Odcinek 10.
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 http://lingaspect.wordpress.com/2014/10/11/some-runes-used-in-once-upon-a-time-ss4/#familytree
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.