FANDOM


Gorgon Niezwyciężony, znany także jako Mroczny, to postać pojawiająca się w serialu Dawno, dawno temu. Debiutuje w odcinku Mroczna Emma piątego sezonu.

Historia Edytuj

Przed pierwszą klątwą Edytuj

Gorgon był poprzednim Mrocznym, który miał umiejętność przekształcania się w zionącego ogniem bandzierchlasta. Wiadomo, że próbował ukraść czapkę Czarodzieja strzeżoną przez jego ucznia, lecz bezskutecznie. Ostatecznie został zabity lub w nieznany sposób stracił stanowisko Mrocznego. Jego następcą został Zoso.[1][2][3]

Przed trzecią klątwą Edytuj

Po tym, jak Emma pojawiła się w krypcie Mrocznego, Mrok ukazał się jej pod postacią Rumpelsztyka, aby poprowadzić ją na ścieżkę zła. Gdy kobieta spytała, czy jest prawdziwy, wyjaśnił, że ​​jest jedynie głosem w jej głowie i może przyjmować formę wielu Mrocznych. Aby udowodnić to, przekształcił się w Gorgona Niezwyciężonego, zionącego ogniem bandzierchlasta, czym przeraził Emmę. Mrok postanowił jednak pozostać w formie Rumpelsztyka, argumentując to tym, że tak będzie lepiej. Następnie wyjawił, że będzie jej przewodnikiem dopóki nie nauczy się akceptować swoich mocy.[2]

Po trzeciej klątwie Edytuj

Sześć miesięcy później, w jaskini pod domem Emmy w Storybrooke, Gorgon Niezwyciężony był jednym ze wszystkich Mrocznych, którzy pojawili się w umyśle panny Swan, aby zobaczyć scalenie Excalibura ze sztyletem.[3]

Hak, drugi Mroczny, otworzył w Storybrooke portal do Podziemia, aby sprowadzić wszystkich poprzednich Mrocznych. Zoso był jednym z nich, którzy wrócili do życia, aby zniszczyć światło.[4]

5x11 Killing all Dark Ones

Gorgon i pozostali Mroczni zostają wchłonięci do Excalibura.

Aby pozostać w świecie żywych bez konieczności powrotu do Podziemia, Gorgon i pozostali Mroczni szukali żywych dusz w Storybrooke, żeby naznaczyć je piętnem Charona, tak aby zastąpiły ich miejsce w Podziemiach. Nie wiadomo dokładnie kogo naznaczył Gorgon. Później był obecny razem z pozostałymi Mrocznymi, kiedy David, Mary Margaret, Henry, Robin Hood, pan Gold i Regina zostali ściągnięci nad staw. Kiedy Emma próbowała interweniować, Nimue magicznie zaczęła ją dusić. Po chwili jednak Hak kazał jej przestać. Korzystając z Excalibura, mężczyzna wchłonął Nimue i innych Mrocznych do miecza, a następnie został nim przebity, aby zniszczyć Mrok, uwalniając wszystkich od znaku Charona.[5]

Magiczne umiejętności Edytuj

  • Nieśmiertelność - wieczne życie bez starzenia się. Jedyną bronią mogącą zadać śmiertelne rany jest sztylet Mrocznego.

Występy Edytuj

Dawno, dawno temu Edytuj

Sezon 5 Edytuj

Ciekawostki Edytuj

  • Gorgon Niezwyciężony był prawdopodobnie człowiekiem, który miał umiejętność przekształcania się w bandzierchlasta, ponieważ, tworząc Mrocznego, Mrok łączy się z ludzką duszą. Dodatkowo w odcinku Nimue, kiedy wszyscy Mroczni pojawili się, aby obserwować scalenie Excalibura, każdy z nich miał ludzki kształt ciała.
  • W odcinku Nimue, kiedy Emma przyzywała pierwszego Mrocznego, imię Gorgona pojawiło się po imieniu Zoso, co może sugerować, że jego następcą jako Mroczny był Zoso i że to on go zabił.
  • W polskiej wersji odcinka Mroczna Emma, kiedy Rumpelsztyk przekształca się w Gorgona Niezwyciężonego, nazywa go niezwyciężoną gorgoną, mimo że Gorgon nie był kobietą, co więcej - gorgoną.

Przypisy Edytuj

  1. Andrew Chambliss, Dana Horgan (scenariusz) & Ralph Hemecker (reżyseria). (19 października 2014). "Uczeń Czarnoksiężnika". Dawno, dawno temu. Sezon 4. Odcinek 4.
  2. 2,0 2,1 Edward Kitsis, Adam Horowitz (scenariusz) & Ron Underwood (reżyseria). (27 września 2015). "Mroczna Emma". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 1.
  3. 3,0 3,1 Jane Espenson (scenariusz) & Romeo Tirone (reżyseria). (8 listopada 2015). "Nimue". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 7.
  4. Dana Horgan, Tze Chun (scenariusz) & Romeo Tirone (reżyseria). (29 listopada 2015). "Złamane serce". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 10.
  5. Edward Kitsis, Adam Horowitz (scenariusz) & Gwyneth Horder-Payton (reżyseria). (6 grudnia 2015). "Łabędzi śpiew". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 11.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.