Dawno, dawno temu Wiki
Advertisement

Mężczyzna, który nie walczy o swoje, zasługuje na swój los.

Kapitan Hak do Rumpelsztyka.[1]

Killian Jones, lepiej znany jako kapitan Hak, to postać pojawiająca się w serialu Dawno, dawno temu. Debiutuje w odcinku Krokodyl drugiego sezonu.

W jego rolę wciela się Colin O'Donoghue, epizodycznie również Oliver Bell.

Historia[]

Ta strona to zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.

Przed pierwszą klątwą[]

PRZED TYM JAK KILLIAN JONES STAŁ SIĘ PIRATEM

Będąc jeszcze dzieckiem Killian wraz ze swoim starszym bratem Liamem został porzucony przez swojego ojca Brennana Jonesa, który był poszukiwanym zbiegiem. Brennan postanowił sprzedać swoich synów kapitanowi w zamian za łódź, na której mógł uciec.

Nastoletni Killian z bratem Liamem służyli na statku zaopatrzeniowym pod wodzą kapitana Silvera. Bracia Jones (w szczególności Liam) marzyli o wyrwaniu się z niewoli i dołączeniu do królewskiej marynarki, jednak kapitan Silver wciąż wyśmiewał te marzenie, a spełnienie go okazało się niezwykle trudne. Jednak z pomocą Hadesa udało im się zdobyć „oko burzy”, dzięki któremu bracia dołączyli do marynarki.

Później, gdy Liam został kapitanem, a Killian podlegał już jego rozkazom, mężczyźni udali się do Nibylandii po śmiertelnie trujący snocień, gdzie wmówiono im, że to lek. Tam spotkali Piotrusia Pana, który wyjawił im właściwości rośliny. Jednak Liam nie potrafił uwierzyć w kłamstwa swego króla i nie posłuchał chłopca. Tak właśnie marynarz Killian Jones stracił brata. Po tych wydarzeniach Killian wyjawił wszystkim marynarzom prawdę o celu tej misji, zmienił nazwę statku na „Jolly Roger” i stał się pirackim kapitanem, przywódcą ludzi z honorem.

PIRACKIE ŻYCIE KILLIANA JONESA

Już jako kapitan Hak poznaje Milah, żonę Rumpelsztyka i matkę chłopca o imieniu Baelfire. Killian oczarował kobietę tak bardzo, że ta postanawia dla niego porzucić rodzinę i wyruszyć z nim i jego załogą w nieznane. Rumpelsztyk próbował ratować żonę przed rzekomą niewolą. Jednak wyśmiany i pokonany przez Killiana w potyczce na szable Rumpelsztyk odchodzi bez Milah.

Wiele lat później, gdy Rumpelsztyk stał się Mrocznym, spotyka Killiana i jego załogę w tawernie i ponownie się z nim konfrontuje. Wyzywa Jonesa na walkę na miecze i używa swojej mrocznej magii, aby wygrać. Rumpelsztyk planuje wyrwać Killianowi serce, dopóki nie zostaje skonfrontowany z Milah, która stała się piratem. dowiaduje się, że Killian i Milah są zakochani, a Milah chętnie z nim odeszła, mając nadzieję, że uda jej się uciec od bycia żoną tchórza. Milah oferuje byłemu mężowi magiczną fasolę w zamian za darowanie im życia. Jednak kiedy Mroczny gniewnie zaczyna ją przesłuchiwać, pytając, jak mogła porzucić własnego syna, Milah z goryczą odpowiada, że ​​chciała uciec od nieszczęsnego życia i że nigdy go nie kochała. Wściekły Mroczny wyrywa serce Milah i miażdży je, zabijając ją. Następnie odcina dłoń Killianowi sądząc, że to w niej pirat trzymał magiczną fasolę i znika. Po tych wydarzeniach kapitan Hak zastępuje dłoń hakiem (stąd jego pseudonim Kapitan Hak) i wraz z załogą płynie do Nibylandii, przysięgając zemstę "krokodylowi".


W Nibylandii Killian poznaje Baelfire’a - syna swojej zmarłej ukochanej. Nawiązali serdeczną przyjaźń i więź, ale Bae dowiedział się o planie Killiana, co do jego ojca - Rumpelsztyka, po czym został zabrany do Piotrusia Pana przez Felixa. Na wyspie Hak poznał Dzwoneczka, której wyjawił swój dalekosiężny zamiar, oraz że jest w stanie tak daleko się posunąć w czymś co jego samego może zabić. Dodał też, że ryzykuje w życiu dla dwóch spraw: miłości i zemsty. Miłość stracił, więc została mu już tylko zemsta. W swej ślepej żądzy odwetu, próbował użyć syreny Ursuli by pomogła mu w jego zemście, ale zmuszony przez Posejdona odebrał jej głos. Ostatecznie pirat wraca do Zaczarowanego Lasu, tam w celu wzbogacenia się zabija Roberta - ojca przyszłego wtedy Księcia z Bajki. Wiele lat później spotkał w tawernie Królewnę Śnieżkę i Księcia z Bajki, którym będąc pod wpływem zaklęcia Błękitnej Wróżki zaśpiewał piosenkę o tym jak najbardziej na świecie marzy o zemście na Mrocznym. Nazajutrz jednak zapomniał o tym, co się wydarzyło. Potem Killian włamał się do celi, gdzie przetrzymywana była Belle, chciał się dowiedzieć się czegoś o broni, która może zabić Mrocznego. Jednak kobieta nie miała pojęcia o czym mówi pirat, więc ten ogłuszył ją i planował zabić swoim hakiem, ale Regina powstrzymała go. Killian zawiera układ ze Złą Królową, której obiecuje pozbyć się ze świata żywych jej matki Cory w zamian za możliwość zemsty na Rumpelsztyku w świecie bez magii. W tym celu wyrusza do Krainy Czarów. Tam spotyka Corę, znaną tam jako królową Kier. Okazuje się, że zabicie kobiety nie jest tak proste jak mu się wydawało. Dowiaduje się też, że został oszukany przez Reginę, ponieważ w nowym świecie bez magii pirat nie będzie pamiętał o swojej zemście. Ostatecznie Hak sprzymierza się z Corą, dzięki której nie zostaje dotknięty przez mroczną klątwę za pomocą specjalnej tarczy, która zamraża ich też w czasie. Ta dwójka ma w planie udać się do świata bez magii nieco później, po zdjęciu klątwy.Po pierwszej klątwie[]

Przed drugą klątwą[]

Podczas drugiej klątwy[]

Po drugiej klątwie[]

Alternatywna rzeczywistość[]

Przed trzecią klątwą[]

Po trzeciej klątwie[]

Magiczne umiejętności[]

Ograniczone magiczne umiejętności[]

 • Wyrywanie serc - zdolność do wyrywania serc osób w celu kontrolowania ich lub pozbawienia życia.

Dawne magiczne umiejętności[]

 • Teleportacja - zdolność do przemieszczania siebie i/lub innych z jednego miejsca do drugiego.
 • Uzdrawianie - zdolność uzdrawiania ran lub chorób za pomocą magii.
 • Nieśmiertelność - wieczne życie bez starzenia się. Jedyną bronią mogącą zadać śmiertelne rany jest sztylet Mrocznego.
 • Wzmocnione cechy - zwiększona siła, zwinność, trwałość oraz polepszone umiejętności bitewne.

Rodzina[]

nieznana kobieta
 
 
 
Brennan Jones
 
 
 
 
 
nieznana kobieta †
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Liam JonesKillian JonesLiam


Przypisy:

 • Stałe linie oznaczają więzy krwi w relacji rodzic-dziecko
 • Linie przerywane oznaczają małżeństwa, zaręczyny oraz adopcje
 • † oznacza, że postać nie żyje

Występy[]

Dawno, dawno temu

Sezon 2

Sezon 3

Sezon 4

Sezon 5

Sezon 6

Sezon 7

 • 702. "A Pirate's Life"
 • 704. "Beauty(wspominany/a)
 • 707. "Eloise Gardener(wspominany/a)
 • 711. "Secret Garden(wspominany/a)
 • 22

Powieści graficzne

Ciekawostki[]

 • Killian Jones oparty jest na postaci kapitana Haka z powieści Piotruś Pan.
 • Urodził się w 1811 roku.
 • Notatka castingowa opisuje go następująco: "przystojny, przerażający i pewny siebie kapitan pirackiego statku, delektuje się każdym wyzwaniem i nigdy nie wycofuje się z walki, w której nagrodą jest moc, bogactwo czy kobieta. Posiada staranny styl i staro-szkolne maniery dżentelmena, ale pod tą warstwą kryje mściwy wróg, który nie spocznie, dopóki wszyscy jego wrogowie nie zostaną pokonani... i upokorzeni".[2]
 • Killian Jones pojawia się na karcie tytułowej odcinka Diabelskie nasienie (zobacz zdjęcie
  5x14 Title card.png
  ).
 • Początkowo twórcy chcieli wprowadzić postać Haka w pierwszym sezonie, ale nie byli w stanie tego dokonać z powodu problemu związanego z prawami autorskimi.[3]
 • Aktor Gil McKinney, który wciela się w rolę księcia Erica, był przesłuchiwany do roli kapitana Haka.[4]
 • Garderoba Haka inspirowana jest zespołem Depeche Mode.[5]
  • Płaszcz kapitana Haka waży ok. 22 kg.[6]
 • Podczas nagrywania drugiego sezonu kolczyk Haka się zmienia, ponieważ pierwszy został zniszczony.[7] Nowy pojawia się po raz pierwszy w odcinku Manhattan.
 • Hak jest jedną z nielicznych postaci z Zaczarowanego Lasu o znanym nazwisku.
 • Ma tatuaż z imieniem Milah na prawym nadgarstku. Przedstawia on sztylet Mrocznego przebijający serce (zobacz zdjęcie
  2x06 Tattoo.png
  ).[8]
 • Hak miał około dwieście lat po zdjęciu drugiej klątwy.[9]
 • Kiedy Hak był Mrocznym, jego magiczny dym miał kolor ciemnoczerwony, co jest odniesieniem do koloru ubrania kapitana Haka z filmu Piotruś Pan Disneya.[10]
 • Najprawdopodobniej Killian jest zakochany w Emmie od pierwszego wejrzenia.

Przypisy[]

Advertisement