FANDOM


25px-Disambig.svg.png Ten artykuł dotyczy odcinka. Jeżeli szukasz postaci, zobacz Cora.
Jestem Królową Kier. Myślisz, że trzymam swoje serce tam, gdzie wszyscy?

"Królowa Kier" to dziewiąty odcinek drugiego sezonu serialu Dawno, dawno temu. Jego premiera w Stanach Zjednoczonych odbyła się 2 grudnia 2012 roku na kanale ABC, a w Polsce 27 stycznia 2013 roku na kanale FOX Polska.

Opis Edytuj

Dochodzi do starcia między Corą i Hakiem a Mary Margaret i Emmą podczas wyścigu o zdobycie kompasu, który wskaże jego posiadaczowi drogę do portalu do Storybrooke. A po drugiej stronie, Regina i pan Gold, zdesperowani, by nie przepuścić Cory, wprowadzają do działania plan, którego celem jest zabicie każdego, kto wejdzie do portalu, co zagraża również życiu Mary Margaret i Emmy. Tymczasem, w dawnej Krainie Baśni, kapitan Hak udaje się do Krainy Czarów i spotyka z mściwą Królową Kier.

Streszczenie Edytuj

Przeszłość postaci Edytuj

Pewna postać w długim płaszczu z kapturem idzie schodami na górę wieży. Na szczycie zostaje zatrzymana przez strażnika, który pyta, co jest celem przybycia. Postać odpowiada, że ma jedzenie dla więźnia. Wartownik nie wierzy przybyszowi, wywiązuje się walka, w której bierze udział również drugi strażnik. Tajemnicza postać wygrywa, zdejmuje płaszcz i okazuje się, że jest to kapitan Hak.

Mężczyzna wchodzi do pomieszczenia, którego strzegli wartownicy, w środku uwięziona jest Belle. Killian mówi, że przyszedł ją uwolnić, ponieważ jej ojcu zagraża niebezpieczeństwo ze strony Rumpelsztyka. Hak twierdzi, iż podobno istnieje magiczna broń, dzięki której można pokonać Mrocznego. Jones chce, żeby Belle powiedziała mu, gdzie może znaleźć przedmiot, ale dziewczyna nie ma pojęcia, o co chodzi. Wtedy Killian uderza ją i kobieta mdleje.

Gdy Hak bierze rozmach, aby zabić Belle swoim hakiem, w drzwiach więzienia pojawia się Zła Królowa i za pomocą magii pozbawia go haka. Killian prosi, aby kobieta oddała mu "dłoń", ale Regina nie zgadza się. Kobieta twierdzi, że wie, kim jest pirat i dlaczego przybył. Zła Królowa wyjaśnia, że Belle nie ma pojęcia, gdzie jest sztylet Mrocznego, ale ona może mu pomóc pokonać jego wroga.

2x09 Hook Evil Queen

Zła Królowa wynajmuje Haka do zabicia jej matki.

Regina i Hak piją wino w jednej z komnat zamkowych, kobieta wyjaśnia, że świat się zmieni, ponieważ ma zamiar rzucić potężną klątwę, która przeniesie wszystkich do innej krainy - bez magii - gdzie Killian nie będzie potrzebował magicznej broni, żeby zabić Mrocznego. Regina chce, żeby Hak zlikwidował jedyną osobę, która może pokrzyżować jej plany - Corę. Zła Królowa oddaje Killianowi jego hak i mówi, że jest on zaczarowany. Dzięki niemu będzie mógł wyrwać jej matce serce. Regina chce wysłać Jonesa do Krainy Czarów za pomocą kapelusza Jeffersona, jednak według zasad tyle osób, ile wejdzie do portalu, tyle może wrócić, dlatego Killian musi zabrać ze sobą ciało strażnika, którego zabił na wieży, aby mógł wrócić ze zwłokami Cory.

Hak zostaje schwytany w Krainie Czarów i przyprowadzony do Królowej Kier, władczyni pyta, po co przybył, Killian zgodnie z prawdą odpowiada, że poszukuje kobiety o imieniu Cora, wtedy królowa zdejmuje maskę i okazuje się, iż to właśnie jej szuka Hak. Cora każe strażnikom zostawić ją sam na sam z przybyszem. Gdy Królowa Kier podchodzi bliżej, Hak próbuje wyrwać jej serce, jednak okazuje się, że Cora nie trzyma organu "przy sobie".

2x09 Hook Queen of Hearts

Królowa Kier zatapia dłoń w piersi Haka, chcąc wyrwać mu serce.

Kobieta z szyderczym uśmiechem zatapia dłoń w piersi Killiana, aby to jego pozbawić serca, dzięki temu dowiaduje się, iż to Regina go przysłała, żeby ją zabił. Królowa Kier wyjaśnia Killianowi, że klątwa, którą chce rzucić jej córka, przeniesie wszystkich do innego świata, jednak nie będą pamiętać, kim są. Cora pragnie zabić Reginę. Prosi Jonesa, żeby dobrowolnie pomógł jej tego dokonać, mężczyzna zgadza się.

Cora leży w trumnie w zamku Reginy, Zła Królowa prosi Haka, żeby dał jej czas na pożegnanie się z matką. Killian opuszcza pomieszczenie z trumną. Regina do "zmarłej" matki mówi, że nie może sobie pozwolić, żeby Corę także objęła klątwa, ponieważ ją kocha, a miłość to słabość. Zła Królowa kładzie czerwoną różę na ciele matki i wychodzi. Królowa Kier otwiera oczy, w tym czasie innym wejściem wchodzi Hak. Cora oznajmia, iż Regina będzie jej jeszcze potrzebować oraz że muszą przygotować się na nadejście klątwy. Matka Złej Królowej tworzy barierę nad pewną częścią krainy i wyjaśnia, że dzięki temu nie zostaną przeniesieni do świata bez magii, lecz będą "zamrożeni" przez 28 lat, aż do momentu złamania klątwy. Wówczas załamana Regina będzie potrzebować matki, żeby ją pocieszyła.

Zaczarowany Las Edytuj

2x09 Prisoners

Mary Margaret, Emma, Mulan i Aurora uwięzione w celi Rumpelsztyka.

Emma, Mary Margaret, Mulan i Aurora przychodzą do celi Rumpelsztyka. Księżniczka między skałami znajduje zwój i oddaje go Wybawicielce twierdząc, że to ona jest adresatką. Emma rozwija rulon, który cały jest zapisany jej imieniem. Kobiety zaczynają szukać magicznego atramentu, po pewnym czasie Mulan znajduje pusty kałamarz. Zdenerwowana tym faktem Aurora rzuca kamień, który uruchamia mechanizm i zamyka kobiety w celi. Chwilę później w więzieniu zjawiają się Cora i Hak. 

Czarownica za pomocą magii odbiera Emmie kompas, następnie pokazuje kobietom serce Aurory i wyjaśnia, że dziewczyna robiła i mówiła dokładnie to, czego Cora chciała, następnie odchodzi. Wybawicielka zwraca się z prośbą do Killiana, aby je wypuścił, ponieważ chce wrócić do syna, w odpowiedzi Jones pokazuje jej magiczną fasolę i mówi, iż jest to symbol czegoś, co było nadzieją, a teraz jest bezużyteczne, zupełnie jak ona. Hak wychodzi.

Emma siada na jednaj ze skał w celi Rumpelsztyka i mówi, że Mroczny wszystko zaplanował, a dowodem jest zwój z powtarzającym się jej imieniem. Kobieta twierdzi, iż nie jest Wybawicielką, to Gold wmówił Śnieżce i Davidowi, że tak będzie i dlatego wszyscy w to uwierzyli. 

Tymczasem Cora i Hak udają się nad wyschnięte jezioro Nostos. Matka Reginy za pomocą magii sprawia, że na pustkowiu znów pojawia się woda.

W celi Śnieżka wpada na pomysł, jak się wydostać z więzienia. Kobieta opowiada jak kiedyś, gdy była dzieckiem, podglądała Corę podczas czarowania. Mary Margaret bierze zwój od córki i dmucha w niego. Literki z imienia Emmy odrywają się od kartki i fruną w stronę krat celi. Po chwili okazuje się, że atrament, którym zapisane było imię, jest magiczny, dzięki czemu zniszczył szczeble więzienia. Gdy Emma, Śnieżka i Mulan zamierzają opuścić miejsce zniewolenia Rumpelsztyka, Aurora mówi, że ze względu na posiadanie przez Corę jej serca nie powinna iść z nimi. Mulan związuje księżniczkę liną i obiecuje odzyskać jej serce. Kobieta odchodzą.

2x09 Emma Hook fighting

Emma podczas pojedynku z Hakiem.

Tymczasem Hak bierze od Cory popiół z magicznej szafy i wsypuje go do wód jeziora Nostos, dzięki czemu otwiera się portal. Gdy matka Reginy i Killian mają wskoczyć do teleportu, Mary Margaret wytrąca im kompas z dłoni (trzymali go razem) za pomocą strzały wystrzelonej z łuku. Wywiązuje się walka. Po chwili potyczki Mulan udaje się odzyska serce Aurory - wojowniczka natychmiast wyrusza w drogę do przyjaciółki, aby oddać jej organ.  

Tymczasem Emma odzyskuje kompas. Cora staje naprzeciwko Śnieżki i mówi jej, że da swojej córce tego czego zawsze pragnęła - jej serce. Wybawicielka, żeby nie dopuścić do wyrwania Mary Margaret organu, rzuca się w jej stronę. W rezultacie dłoń Cory ląduje w piersi Emmy. Gdy czarownica chce pozbawić Wybawicielkę serca, okazuje się to niemożliwe. Swan, dzięki nieznanej dotąd magicznej sile, odpycha Corę. Śnieżka i Emma wchodzą do portalu. Mulan przybywa do Aurory i zwraca jej serce. Księżniczka mówi wojowniczce, że dzięki Corze wie o istnieniu sposobu na ożywienie Phillipa. Kobiety postanawiają poszukać go razem. Po chwili Hak pokazuje zrezygnowanej Corze magiczną fasolkę, kobieta początkowo nie rozumie zamiarów pirata. Killian wyjaśnia, że przecież właściwości jeziora Nostos zwracają to, co zostało utracone.

Storybrooke Edytuj

Pan Gold rozmawia w swoim lombardzie z Reginą na temat ewentualnych konsekwencji dostania się Cory do miasta. Mroczny wpada na pomysł, aby zniszczyć portal zanim ktokolwiek przez niego przejdzie, Regina początkowo ma wątpliwości ze względu na syna, jednak Rumpelsztyk tłumaczy jej, że chłopiec nie będzie mógł mieć do niej pretensji, ponieważ magia w tym świecie jest nieprzewidywalna.

Tymczasem Henry siedzi przy Davidzie i czyta mu książkę z opowieściami z Zaczarowanego Lasu, po chwili wchodzi Regina i mówi synowi, że ona i pan Gold muszą wyjść i przygotować wszystko, aby Emma i Mary Margaret mogły bezpiecznie wrócić do miasta.

2x09 Dust absorption

Pan Gold absorbuje moc z diamentów w kopalni.

W rzeczywistości para udaje się do kopalni. Pan Gold za pomocą magicznej różdżki kradnie moc z diamentów. Po jakimś czasie Leroy odkrywa, że kosztowne kamienie zniknęły. Wspólnie ze swoimi braćmi-krasnoludkami i Ruby udają się do lombardu Golda. Na miejscu Kapturek mówi Henry'emu o zniknięciu diamentów, chłopiec od razu domyśla się, że matka go okłamała i wcale nie pragnie pomóc Emmie i Śnieżce w powrocie do domu.

Tymczasem Gold i Regina udają się do magicznej studni - Mroczny jest pewny, iż właśnie tam otworzy się portal. Rumpelsztyk za pomocą różdżki tworzy zabezpieczenie, które zniszczy portal, gdy ktoś będzie chciał się przenieść. Po pewnym czasie na miejsce przychodzi Henry z Ruby i prosi matkę adopcyjną, żeby powstrzymała unicestwienie teleportu, ponieważ jest pewny, że to Mary Margaret i Emma przejdą przez niego.

2x09 Hug

Emma i Mary Margaret przytulają Henry'ego po powrocie do Storybrooke.

Regina, mimo początkowych wątpliwości, przystaje na prośbę syna i niszczy zabezpieczenie portalu. Mary Margaret i Emma bezpiecznie wracają do Storybrooke. Śnieżka natychmiast biegnie do Davida, aby wybudzić go z klątwa snu. Pocałunek prawdziwej miłości sprawia, że Książę odzyskuje przytomność.

Tymczasem Emma mówi Goldowi o swoich przypuszczeniach, kobieta jest pewna, iż Mroczny wszystko zaplanował, a ona była tylko pionkiem w jego grze. Rumpelsztyk zapewnia Wybawicielkę o swojej niewinności wobec tych oskarżeń. Gold mówi, że to, czego dokonała, było jej zasługą. Emma wspomina o mocy, dzięki której pokonała Corę - Mroczny tłumaczy, iż kobieta ma w sobie magię.

Wszyscy mieszkańcy udają się na kolację do baru Babci, aby świętować powrót Emmy i Mary Margaret, zaproszenia nie dostaje Regina - Gold ironicznie gratuluje jej połączenia matki z synem. Gdy miasteczko świętuje, na horyzoncie pojawia się Jolly Roger - statkiem płyną Cora i kapitan Hak.

Obsada Edytuj

W rolach głównych
Gościnnie
Pozostali członkowie obsady
Niewymienieni

*: Postać pojawia się jedynie w materiałach archiwalnych poprzednich odcinków.

Ciekawostki Edytuj

Notatki produkcyjne Edytuj

 • Karta tytułowa przedstawia gejzer wody wystrzelony z jeziora Nostos (zobacz zdjęcie
  2x09 Title card
  ).
 • Tytuł tego odcinka został oficjalnie potwierdzony przez Adama Horowitza na jego koncie na Twitterze 16 października 2012 roku.[1]
 • Podczas swojej amerykańskiej premiery odcinek ten zgromadził przed telewizorami 9,10 mln widzów.[2]
 • Odcinek został ponownie wyemitowany 31 marca 2013 roku jako "zaczarowany odcinek", który prezentował również wiele zabawnych faktów o serialu.
 • Grając martwego Claude'a, Paul Lazenby zasnął i zaczął chrapać.[3]
 • Ten odcinek ujawnia, kim jest Królowa Kier. Lana Parrilla wiedziała jednak o jej tożsamości od czasu nakręcenia odcinka Zaczarowany kapelusz.[4]

Chronologia wydarzeń Edytuj

Powiązania odcinków Edytuj

Disney Edytuj

Baśnie i folklor Edytuj

Zagubieni Edytuj

Kostiumy Edytuj

 • Na tiarze Cory znajduje się klejnot w kształcie serca.[6]
 • Ruby ma na sobie[7] kurtkę Dorothy Perkins Red Chubby Faux Fur Jacket,[8] a pod nią koszulkę Zara Black Top with Transfers On The Shoulder.[9]

Lokacje kręcenia odcinka Edytuj

Ankieta Edytuj

Jak oceniasz odcinek 2x09: "Królowa Kier"?
 
1
 
0
 
0
 
0
 
1
 

Ankieta stworzona dnia sty 16, 2017, o godzinie 11:22.
Oddanych głosów: 2

Wideo Edytuj

Zobacz też Edytuj

LISTA ODCINKÓW SEZONU 2

SP. "Magic is Coming"
1. "Klątwa zdjęta"
2. "Łączą nas dwa światy"
3. "Pani Jeziora"
4. "Krokodyl"
5. "Doktor"
6. "Tallahassee"
7. "Księżycowe dziecko"

8. "W otchłani"
9. "Królowa Kier"
10. "Podstęp ze świerszczem"
11. "Obcy"
12. "W imię brata"
13. "Mały"
14. "Manhattan"
15. "Królowa nie żyje"

16. "Córka młynarza"
17. "Witajcie w Storybrooke"
18. "Odważny, prawdomówny i bezinteresowny"
SP. "The Price of Magic"
19. "Lacey"
20. "Zła Królowa"
21. "Druga gwiazda na prawo"
22. "I prosto, aż do poranka"

Sezony: Sezon 1 | Sezon 2 | Sezon 3 | Once Upon a Time in Wonderland | Sezon 4 | Sezon 5 | Sezon 6 | Sezon 7

Przypisy Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.