FANDOM


Szablon:Ikony

Nawet szczury mają lepsze maniery. [...] Pomyliłem się, przypominasz raczej krokodyla.
"Krokodyl" to czwarty odcinek drugiego sezonu serialu Dawno, dawno temu. Jego premiera w Stanach Zjednoczonych odbyła się 21 października 2012 roku na kanale ABC, a w Polsce 23 grudnia 2012 roku na kanale FOX Polska.

Opis Edytuj

Belle nie jest w stanie dłużej ukrywać obrzydzenia związanego z żądzą władzy pana Golda i grozi mu, że go opuści, o ile ten nie zmieni swego postępowania. Krasnale biorą w ręce swoje toporki i starają się odnaleźć czarodziejski pył w kopalni Storybrooke. Spotkanie ze starym znajomym może się okazać zgubne dla Belle. Tymczasem w byłej Krainie Baśni, Rumpelsztyk próbuje ratować swoją żonę Milah przed porwaniem przez gang okrutnych piratów.

Streszczenie Edytuj

Przeszłość postaci Edytuj

2x04 Milah pirates

Milah podczas zabawy z piratami w karczmie.

Rumpelsztyk wraca do chatki, w której mieszka razem z żoną i synem. Mężczyzna zastaje w domu jedynie małego Bae'a i postanawia wraz z dzieckiem poszukać Milah. Okazuje się, że kobieta siedzi w karczmie i gra z piratami w kości. Mimo prośby męża, kobieta nie chce wracać do domu, ponieważ - jak twierdzi - wolałaby zostać wdową po bohaterze walczącym w bitwie z ogrami, niż mieszkać z tchórzem, który uciekł z pola walki. Kobieta wychodzi dopiero, gdy w karczmie zjawia się mały Baelfire (chłopiec miał czekać na ojca przed tawerną).

W domu żona prosi męża, aby wyjechali i zaczęli nowe życie gdzieś, gdzie nikt ich nie zna, ale Rumpelsztyk odmawia. Nazajutrz do Rumpelsztyka przychodzi pewna kobieta i mówi, że Milah została porwana przez piratów, dlatego mężczyzna natychmiast musi udać się do portu, jeśli chce ją odzyskać. Rumpelsztyk idzie do miejsca, skąd wypływają statki, w pewnym momencie potyka się i upada wprost pod nogi kapitana piratów - Killiana Jonesa. Mąż Milah prosi morskiego rozbójnika, aby oddał mu żonę, choćby za względu na ich syna, który potrzebuje matki. Killian proponuje, żeby Rumpelsztyk walczył na miecze z nim o kobietę. Przerażony mężczyzna ze łzami w oczach odmawia pojedynku i odchodzi jako tchórz niepotrafiący rywalizować o swoje.

2x04 Rumple frightened

Przerażony Rumpelsztyk podczas rozmowy z Killianem.

Kilka lat później Rumpelsztyk, już jako Mroczny, siedzi w karczmie, po chwili podchodzi do niego mężczyzna i mówi, że słyszał jakoby poszukiwał on cennych przedmiotów takich jak magiczna fasola. Mężczyzna twierdzi, iż wie, gdzie można zdobyć ów przedmiot, a w zamian za niego pragnie, aby Rumpelsztyk uczynił go wiecznie żywym. Okazuje się, że takie życzenie jest niemożliwe do spełnienia, ponieważ tylko Mroczny może być nieśmiertelny. Rumpelsztyk proponuje wrócić mężczyźnie młodość, ale jeśli zawiedzie, zostanie zamieniony w pył. Po chwili do karczmy wchodzi Killian Jones z ekipą piratów. Rumpelsztyk rozpoznaje go i postanawia się zemścić.

Jakiś czas później kapitan piratów wraz ze swoją świtą przechadzają się ulicami miasta. W pewnym momencie na Killiana wpada pewien mężczyzna w długim płaszczu z kapturem na głowie. Jones zaczepia go i domaga się przeprosin. Kapitan ze względu na wygląd nazywa wędrowca krokodylem, następnie wytrąca mu z ręki gliniany kubek z monetami. Gdy mężczyzna próbuje pozbierać rozsypany bilon, Jones kopie go. Tajemniczy przechodzień wstaje i zrzuca płaszcz, okazuje się, iż jest to Rumpelsztyk. Mroczny przedstawia się, chichocząc przy tym, i pyta Killiana o swoją żonę, pirat twierdzi, że nie pamięta kobiety, jednak po chwili oznajmia, iż Milah nie żyje od dawna. Krokodyl proponuje dokończyć ich rozpoczęty przed laty pojedynek nazajutrz. Mroczny ostrzega Killiana, że jeśli spróbuje uciec, Rumpelsztyk znajdzie go i wybebeszy jego załogę jak ryby.

Kapitan stawia się na umówioną walkę. Mroczny rzuca mu pod nogi miecz, każe go ponieść i rozpocząć pojedynek. Mroczny wygrywa krótkie stracie z piratem i mówi mu, iż w momencie gdy zabrał mu żonę, czuł się jakby wyrwano my serce, następnie zatapia rękę w piersi Killiana i próbuje pozbawić go właśnie serca. Wtedy pojawia się Milah. Kobieta stara się wytłumaczyć Mrocznemu, że uciekła od niego, ponieważ zakochała się w Killianie po tym, jak opowiedział jej piękne historie o miejscach, które odwiedził. Kobieta mówi, że nie chciała tego, ale nie wiedziała jak wyznać prawdę. Milah w zamian za życie swoje i ukochanego proponuje magiczną fasolkę i pokazuje Mrocznemu charakterystyczną czerwoną czapkę należącą do mężczyzny, który obiecał ów niezwykły przedmiot Rumpelsztykowi. Mroczny zgadza się, następnie cała trójka udaje się na statek Killiana, gdzie ma przebiec transakcja. 

2x04 Hook Milah dead

Milah umiera w rękach Killiana.

Milah pokazuje Mrocznemu fasolkę, następnie rzuca ją do kapitana. Rumpelsztyk jest zły na kobietę za to, że porzuciła syna, ukochana pirata odpowiada, że musiała to zrobić, ponieważ nigdy nie kochała Rupelsztyka. Wtedy Mroczny wyrywa jej serce i miażdży je, zabijając kobietę, następnie odcina dłoń Killiana, w której mężczyzna trzymał fasolkę, i oznajmia mu, że go nie zabije, ponieważ chce, aby żył i cierpiał jak on. Killian obiecuje znaleźć sposób, dzięki któremu uśmierci Mrocznego.

W domu Rumpelsztyk otwiera zwiniętą w pięść dłoń pirata, ale okazuje się, że nie ma w niej fasolki. Tymczasem kapitan, za pomocą magicznej rośliny, otwiera portal, który przenosi go do Nibylandii.

Storybrooke Edytuj

Pan Gold daje Belle piękny, srebrny naszyjnik i mówi dziewczynie, że to prezent z okazji jej powrotu. Ukochana Mrocznego jest szczęśliwa, ponieważ widzi jak mężczyzna stara się być lepszym człowiekiem. W pewnym momencie do lombardu wchodzi Leroy i żąda zwrotu swojego kilofa, oskarża Belle o związek z potworem oraz stwierdza, że dziewczyna jest własnością Mrocznego. Rumpelsztyk rzuca się na krasnala i zaczyna go dusić, następnie oznajmia ukochanej, że wcale się nie zmienił. Po chwili okazuje się, iż był to tylko sen Belle. Dziewczyna budzi się zdyszana w domu ukochanego, następnie wstaje i wychodzi na zewnątrz. Podchodzi do piwnicznego okna i widzi Mrocznego, który przędzie złoto ze słomy i z jego pomocą tworzy magiczny eliksir. Kilka godzin później Belle siedzi w salonie na kanapie, po chwili do pomieszczenia wchodzi Gold. Kobieta pyta Mrocznego, co robił w piwnicy, mężczyzna odpowiada, że to tylko kilka drobnych zaklęć. Belle chce, żeby ukochany powiedział jej po co sprowadził magię do miasta, jednak nie otrzymuje odpowiedzi.

2x04 David in mines

David pracujący w kopalni.

Tymczasem w kopalni krasnoludki i David starają się wydobyć czarodziejski pył, ich pracy przygląda się Henry. Po chwili David oświadcza, że do powrotu Emmy i Mary Margaret zostanie nowym szeryfem i udaje się z wnukiem na posterunek.

Pan Gold odkrywa, że Belle wyprowadziła się z jego domu. Mroczny udaje się do kwiaciarni ojca dziewczyny w nadziei, że właśnie tam udała się dziewczyna. Pragnie dowiedzieć się, czy jego ukochana jest bezpieczna. Na miejscu Moe French oświadcza Mrocznemu, że nie wie, gdzie przebywa jego córka.

Tymczasem Belle siedzi w barze i pije mrożoną herbatę, po chwili podchodzi do niej Ruby. Między kobietami wywiązuje się rozmowa. Kelnerka proponuje Belle, aby zatrzymała się na razie w jednym z hotelowych pokoi, dziewczyna zgadza się. Ruby wspomina również o możliwości pracy w miejskiej bibliotece. Belle postanawia od razu się tam udać, jednak okazuje się, iż biblioteka jest zamknięta. Dziewczyna z zaciekawieniem zagląda do środka przez szparę w zaryglowanym oknie. W pewnym momencie wpada na nią mężczyzna i prosi o kilka drobnych. Belle odpowiada, że nie ma pieniędzy, wtedy przechodzień łapie dziewczynę i porywa. Tymczasem Gold przychodzi do Davida z prośbą o pomoc w odnalezieniu ukochanej.

2x04 Belle Moe

Belle spotyka się z ojcem.

Porywacz przyprowadza Belle do szopy i oznajmia, że jest poszukiwaczem skarbów, w tym przypadku wspomnianym skarbem jest ona. Po chwili okazuje się, że zleceniodawcą porwania był ojciec dziewczyny. Belle wyjaśnia tacie, że zakochała się w Rumpelsztyku i wbrew temu, co on myśli, wcale nie była więziona. Moe nie potrafi zaakceptować uczuć córki i każe porywaczowi zabrać dziewczynę.

David próbuje pomóc Goldowi w poszukiwaniu ukochanej, jednak żaden z mieszkańców nie okazuje współczucia ani chęci współpracy z Mrocznym. Mężczyźni postanawiają udać się do baru. Po drodze Rumpelsztyk pyta Davida, jak jemu i Mary Margaret udało się być razem. Książę odpowiada, że najważniejsza w związku jest szczerość.

W barze David pyta Ruby, czy widziała Belle, dziewczyna odpowiada, że ukochana Rumpelsztyka była tu i szukała pracy, więc ta skierowała ją do biblioteki. Pomimo niechęci do pana Golda, Ruby postanawia pomóc mu w poszukiwaniach ukochanej. Dziewczyna, używając swojego wilczego węchu i bluzki, którą Bella zostawiła w barze, prowadzi Mrocznego i Davida do kwiaciarni ojca ukochanej Rumpelsztyka. Na miejscu Mroczny dowiaduje się od Moe, że chce on wymazać córce wspomnienia, wysyłając ją poza granicę miasta. W związku z tym, że cała granica Storybrooke jest pilnowana przez ludzi Księcia, David orientuje się, że Moe chce wysłać Belle poza miasto tunelami kopalni. Cała czwórka od razu udaje się w podziemia.

2x04 Searching

Ruby, David i pan Gold podczas poszukiwań Belle.

Tymczasem w jednym z tuneli porywacz przykuwa Belle kajdankami do wagonika i wyjaśnia dziewczynie, co się stanie, gdy przekroczy granicę. Mężczyzna popycha wagonik i mówi kobiecie, że na dnie wózka znajduje się kluczyk do kajdanek. Belle nerwowo próbuje się uwolnić, jednak przez nieostrożność kluczyk wypada jej. Nagle jakaś dziwna siła sprawia, że wagonik zatrzymuje się, następnie wraca na miejsce, skąd go popchnięto. Okazuje się, że to Mroczny uratował kobietę. Belle wychodzi bez szwanku z opresji, ale mówi ojcu i Mrocznemu, że nie chce mieć z nimi nic wspólnego i odchodzi.

Kilka godzin później Belle siedzi w barze i je naleśniki. W pewnym momencie Ruby daje dziewczynie małe pudełko i mówi, że ktoś je dla niej zostawił. Ukochana Rumpelsztyka otwiera prezent i okazuje się, że w środku jest kluczyk z przywieszką, na której widnieje napis "Library" ("biblioteka"). Belle udaje się do biblioteki, otwiera ją i wchodzi do środka.

2x04 Belle Gold

Pan Gold godzi się ze swoją ukochaną.

Wewnątrz przebywa Gold, który wyjaśnia dziewczynie, iż myślał, że gdy posiądzie moc to nie będzie już tchórzem, jednak zamiast tego magia nim zawładnęła i nie potrafił z niej zrezygnować, nawet kosztem utraty najdroższego syna. Mężczyzna tłumaczy, że próbował wszystkiego, aby odnaleźć Bae'a i dlatego wynalazł klątwę, która przeniosła go do świata, gdzie uciekł jego syn. Mroczny czekał, aż zaklęcie zostanie złamane, żeby w końcu móc odszukać syna, a teraz nie może opuścić miasta, bo zapomni o nim. Rumpelsztyk wyjaśnia, że sprowadził magię do Storybrooke, ponieważ jest mu potrzebna do normalnego funkcjonowania. Mężczyzna wyjawia ukochanej, iż eksperymentuje z magią, by znaleźć sposób na wyjazd z miasta bez utraty wspomnień. Gdy Gold odchodzi, Belle zatrzymuje go pytaniem o to, czy jadł kiedyś hamburgera, bo ona nie miała okazji spróbować, Mroczny odpowiada twierdząco. Dziewczyna proponuje, żeby para spotkała się kiedyś w barze i zjadła właśnie hamburgery. Pan Gold zgadza się.

Zaczarowany Las Edytuj

2x04 Hook Cora

Cora spotyka się z kapitanem Hakiem.

Cora spotyka się z Killianem Jonesem i pokazuje mu magiczny popiół z szafy. Kobieta wyjaśnia, że dzięki tej magii będą mogli przenieść się do Storybrooke. Cora chce się udać do naszego świata, żeby znaleźć córkę, zaś Hak pragnie zemsty na Rumpelsztyku.

Obsada Edytuj

W rolach głównych
Gościnnie
Pozostali członkowie obsady

Usunięte sceny Edytuj

"Kłamstwa"
Kulejący Rumpelsztyk wchodzi do swojej chaty, gdzie czeka na niego Baelfire. Chłopiec pyta ojca, kiedy matka wróci do domu, na co mężczyzna zatrzymuje się i boleśnie mówi, że nie wróci. Rumpelsztyk podchodzi do zmieszanego syna i ze łzami w oczach wyjaśnia, że jego matka nie żyje. Mężczyzna przytula syna, a Bae płacze w ramionach ojca. Rumpelsztyk mówi, że nigdy nie pozwoli, by cokolwiek mu się stało, i że zawsze będą razem.

Ciekawostki Edytuj

 • Karta tytułowa przedstawia Jolly Rogera (zobacz zdjęcie
  2x04 Title card
  ).
 • W tym odcinku Milah porzuca swojego męża i syna. W rzeczywistości matka Roberta Carlyle'a porzuciła jego i jego ojca, gdy miał cztery lata.
 • Nazwa kwiaciarni, w której pan Gold szuka Belle, brzmi "Game of Thorns". Jest to nawiązanie do serialu Gra o tron.
 • Jest to pierwszy odcinek, w którym zostaje wspomniana Nibylandia.
 • W bibliotece Storybrooke widać półki oznaczone jako magia i rytuały, naturalizm, panteizm oraz liberalizm.
 • W jednej ze scen Belle wspomina o swojej miłości do książek. Jest to nawiązanie do postaci Belle z filmu Piękna i Bestia Disneya.
 • Fabuła tego odcinka jest interpretacją fragmentu powieści Piotruś Pan.
 • W powieści Piotruś Pan krokodyl odgryza dłoń kapitana Haka, a później cały czas go ściga. Kapitan Hak wie, kiedy krokodyl jest w pobliżu, ponieważ słyszy tykanie budzika połkniętego przez krokodyla. W tym odcinku Rumpelsztyk odcina Hakowi dłoń, a w podczas rozmowy z Milah wypowiada zdanie: "Tick tock, dearie! Tick tock!".
 • Ruby przynosi krasnoludkom i Davidowi jedzenie w koszyku. Jest to nawiązanie do baśni o Czerwonym Kapturku.
 • W scenie w bibliotece pan Gold cytuje Sir Johna Lubbocka.
 • Nazwiska Jennifer Morrison, Ginnifer Goodwin i Lany Parrilli zostały wymienione w czołówce, jednak nie pojawią się one w odcinku.

Chronologia wydarzeń Edytuj

Powiązania odcinków Edytuj

Produkcja i odbiór Edytuj

Ankieta Edytuj

Jak oceniasz odcinek 2x04: "Krokodyl"?
 
0
 
0
 
0
 
0
 
2
 

Ankieta stworzona dnia sty 14, 2017, o godzinie 12:44.
Oddanych głosów: 2

Wideo Edytuj

Zobacz też Edytuj

LISTA ODCINKÓW SEZONU 2

SP. "Magic is Coming"
1. "Klątwa zdjęta"
2. "Łączą nas dwa światy"
3. "Pani Jeziora"
4. "Krokodyl"
5. "Doktor"
6. "Tallahassee"
7. "Księżycowe dziecko"

8. "W otchłani"
9. "Królowa Kier"
10. "Podstęp ze świerszczem"
11. "Obcy"
12. "W imię brata"
13. "Mały"
14. "Manhattan"
15. "Królowa nie żyje"

16. "Córka młynarza"
17. "Witajcie w Storybrooke"
18. "Odważny, prawdomówny i bezinteresowny"
SP. "The Price of Magic"
19. "Lacey"
20. "Zła Królowa"
21. "Druga gwiazda na prawo"
22. "I prosto, aż do poranka"

Sezony: Sezon 1 | Sezon 2 | Sezon 3 | Once Upon a Time in Wonderland | Sezon 4 | Sezon 5 | Sezon 6 | Sezon 7

Przypisy Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.