FANDOM


Poniżej znajduje się lista pobocznych postaci pojawiających się w serialach Dawno, dawno temu oraz Once Upon a Time in Wonderland. W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat głównych i ważniejszych bohaterów, zobacz odpowiednią kategorię.

XIX-wieczna Francja Edytuj

Baron Danglars

Baron Danglars to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z XIX-wiecznej Francji. Pojawił się w odcinku Gorzka mikstura szóstego sezonu. W jego rolę wcielił się Andrew Kavadas. Obecnie nie żyje.
6x02 Baron Danglars
Baron Danglars był odpowiedzialny za uwięzienie Edmunda Dantès, a także "spalenie jego domu, roztrwonienie rodzinnego majątku i zamordowanie jego narzeczonej". Po ucieczce z więzienia Dantès zorganizował w swojej posiadłości przyjęcie, na które zaprosił barona i na którym zabił go z zimną krwią.

Lokaj

Lokaj to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z XIX-wiecznej Francji. Pojawił się w odcinku Gorzka mikstura szóstego sezonu. W jego rolę wcielił się Craig Ericsson. Obecnie żyje.
6x02 Butler
Lokaj pracuje w posiadłości hrabiego Monte Christo i był obecny, kiedy mężczyzna zabił barona Danglarsa na przyjęciu.

Uczestniczki przyjęcia

Uczestniczki przyjęcia to postacie z serialu Dawno, dawno temu, pochodzące z XIX-wiecznej Francji. Pojawiły się w odcinku Gorzka mikstura szóstego sezonu. W ich role wcieliły się Olena Medwid i Nadeen Lightbody. Obecnie żyją.
6x02 Partygoers
Kobiety brały udział w przyjęciu odbywającym się w posiadłości hrabiego Monte Christo. Rozmawiały z baronem Danglarsem, kiedy do sali wszedł gospodarz. Po wygłoszeniu swojej mowy, mężczyzna zabił barona, a przerażone kobiety - podobnie jak inni uczestnicy przyjęcia - wybiegły z sali.
Jeśli szukasz głównych postaci z XIX-wiecznej Francji, zobacz tę kategorię.

Anglia z lat 20. XX wieku Edytuj

Dalmatyńczyki Madeline

Dalmatyńczyki Madeline to postacie z serialu Dawno, dawno temu, pochodzące z Anglii z lat 20. XX wieku. Pojawiają się w odcinku Współczucie dla de Vil czwartego sezonu. Obecnie nie żyją.
4x19 Madeline dogs

Ojciec Cruelli

Ojciec Cruelli to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Anglii z lat 20. XX wieku. Został wspomniany w odcinku Współczucie dla de Vil czwartego sezonu. Obecnie nie żyje.
4x19 Madeline husbands
Był on pierwszym mężem Madeline oraz ojcem Cruelli. Został zamordowany przez córkę, która otruła go, dodając do jego herbaty kilka silnie trujących kwiatów rosnących w rodzinnym ogrodzie.

Drugi i trzeci mąż Madeline

Drugi i trzeci mąż Madeline to postacie z serialu Dawno, dawno temu, pochodzące z Anglii z lat 20. XX wieku. Zostali wspomniani w odcinku Współczucie dla de Vil czwartego sezonu. Obecnie nie żyją.
4x19 Madeline husbands
Byli oni odpowiednio drugim i trzecim mężem Madeline. Każdy z nich został otruty przez swoją pasierbicę, Cruellę.
Jeśli szukasz głównych postaci z XX-wiecznej Anglii, zobacz tę kategorię.

Kansas Edytuj

Ciocia Em

Emily Brown, znana jako ciocia Em, to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Kansas. Pojawiła się w odcinku Rubinowe pantofelki piątego sezonu. W jej rolę wcieliła się Gina Stockdale. Obecnie nie żyje.
5x18 Auntie Em
Emily Brown jest ciotką Dorotki Gale. Kiedy dziewczynka wróciła do Kansas po swojej pierwszej wizycie w Oz, Emily była jedyną osobą, która wierzyła w jej przygody i nie chciała pozwolić na odesłanie jej do ośrodka dla psychicznie chorych. Jakiś czas później umarła, lecz przed śmiercią podarowała Dorotce psa imieniem Toto.

Po śmierci, dusza Emily trafiła do Podziemia, skąd nie mogła się wydostać z powodu niedokończonych spraw. Prowadziła własną działalność gastronomiczną, która była konkurencją dla restauracji Baby Jagi.

Wiele lat później, Emily odwiedziły Emma, Regina, Śnieżka i Ruby. Starały się uzyskać od niej pomoc w wybudzeniu Dorotki z klątwy snu. Jednakże grupa została oszukana przez Hadesa, który zmienił Emily w kałużę, po czym wysłał ją do "gorszego miejsca" przez rzekę Acheron.[1]

Toto

Toto to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Kansas. Pojawił się po raz pierwszy w odcinku Nasz upadek piątego sezonu. W jego rolę wcielił się nieznany psi aktor. Obecnie żyje.
5x18 Toto
Toto należał do cioci Em. Przed śmiercią kobieta dała go Dorotce Gale.[1]

Kobieta przybyła wraz z nim do Oz, aby powstrzymać Zelenę, kiedy dowiedziała się, że w rzeczywistości przeżyła ich ostatnie spotkanie. Kiedy wiedźma próbowała zdobyć mózg stracha na wróble, Dorotka zatrzymała ją, a Toto zrzucił na nią kurtynę, pozwalając im bezpiecznie uciec.[2]

Wiele lat później, podczas przechadzki przez las, Toto spotkał Mulan i Ruby i zaczął szczekać na nieznajome. Jako że pies szczeka wyłącznie na wiedźmy, Dorotka próbowała ustalić, która z nich jest czarownicą. Ruby przyznała, że jest po części wilkiem, a gdy próbowała pogłaskać Toto, aby udowodnić, że jest nieszkodliwa, pies uciekł. Zwierzę zostało porwane przez Zelenę, która wróciła do Oz po wygnaniu ze Storybrooke. Zła Czarownica zażądała od Dorotki zwrotu srebrnych pantofelków. Jako że kobieta odmówiła, wiedźma postanowiła wykorzystać Toto jako kartę przetargową, dając jej czas do jutrzejszego zachodu słońca na oddanie magicznego obuwia. Ostatecznie, dzięki pomocy Mulan i Ruby, Dorotka postanowiła zmierzyć się z Zeleną i odzyskać psa bez oddawania pantofelków. Została jednak przechytrzona i przeklęta klątwą snu, a Zelena odebrała jej obuwie i wróciła do Storybrooke. Toto czuwał przy Dorotce aż do wybudzenia jej przez Ruby.[1]
Jeśli szukasz głównych postaci z Kansas, zobacz tę kategorię.

Kraina Baśni Edytuj

Agrabah Edytuj

Akil

Akil to postać z serialu Once Upon a Time in Wonderland, pochodząca z Agrabahu. Pojawił się w odcinku The Serpent. W jego rolę wcielił się Cedric De Souza. Obecnie nie żyje.
Wx04 Akil
Akil uratował zagubioną kozę Dżafara i w nagrodę otrzymał od niego wino. Mężczyzna wypił je, nie wiedząc, że jest zatrute, i niemal natychmiast odczuł tego skutki. Wtedy Amara przyznała Dżafarowi, że celowo umieściła w winie truciznę, chcąc sprawdzić, czy uratuje Akila, czy też pozwoli mu zginąć, ponieważ potrzebna im jest ludzka wątroba do praktykowania magii. Ostatecznie Dżafar pozwolił mężczyźnie umrzeć, aby udowodnić, że jest gotów zrobić to, co konieczne, aby osiągnąć swój ostateczny cel - zemstę na ojcu.

Bandyta 1

Bandyta to postać z serialu Once Upon a Time in Wonderland, pochodząca z Agrabahu. Pojawił się w odcinku Dirty Little Secrets. W jego rolę wcielił się Fabian Gujral. Jego status jest nieznany.
Wx10 Thug 1

Bandyta 2

Bandyta to postać z serialu Once Upon a Time in Wonderland, pochodząca z Agrabahu. Pojawił się w odcinku Dirty Little Secrets. W jego rolę wcielił się Christopher Logan. Jego status jest nieznany.
Wx10 Thug 2

Barman

Barman to postać z serialu Once Upon a Time in Wonderland, pochodząca z Agrabahu. Pojawił się w odcinku Dirty Little Secrets. W jego rolę wcielił się Arkie Kandola. Jego status jest nieznany.
Wx10 Bartender

Dyplomata

Dyplomata to postać z serialu Once Upon a Time in Wonderland, pochodząca z Agrabahu. Pojawił się w odcinku Bad Blood. W jego rolę wcielił się Manoj Sood. Obecnie żyje.
Wx07 Diplomat
Dyplomata był obecny na audiencji u sułtana. Władca pochwalił jego fabryki tkanin i poprosił go o szaty dla swojego syna, Mirzy. Mężczyzna zgodził się, lecz najpierw oczekiwał zerwania blokady dostaw, która obecnie ma miejsce między Agrabahem a jego północnym sąsiadem. Sułtan jednak odmówił, a następnie poprosił syna, aby wyjaśnił zebranym, dlaczego nie mogą tego zrobić. Książę odpowiedział, że jest to sprzeczne z polityką państwa, zapytany jednak o szczegóły nie odpowiedział. Wyręczył go młody służący imieniem Dżafar twierdząc, że jest to związane z polityką rolną królestwa. Kiedy dostojnicy wyrazili ogromne zdziwienie, władca obrócił całą sytuację w żart mówiąc, że w jego królestwie nawet służba jest wykształcona.

Emir

Emir to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Agrabahu. Pojawił się w odcinku Wybawca szóstego sezonu. W jego rolę wcielił się Tarun Keram. Obecnie nie żyje.
6x01 Emir
Emir przybył do Aladyna, Wybawiciela, szukając pomocy, ale został zabity przez Dżafara, który za pomocą swojej wężowej laski zmienił go w pył.

Gerard

Gerard to postać z serialu Once Upon a Time in Wonderland, pochodząca z Agrabahu. Pojawił się w odcinku The Serpent. W jego rolę wcielił się Marco Soriano. Obecnie nie żyje.
Wx04 Gerard

Kowal

Kowal to postać z serialu Once Upon a Time in Wonderland, pochodząca z Agrabahu. Pojawił się w odcinku The Serpent. W jego rolę wcielił się Haroon Khan. Obecnie żyje.
Wx04 Blacksmith works
Kowal znalazł bezdomnego sierotę imieniem Dżafar i wynajął go, by pomagał w jego działalności. Pewnego dnia wysłał chłopca po węgiel. Po jakimś czasie wrócił, lecz jego spóźnienie spowodowało, że ogień zaczął gasnąć, co rozwścieczyło mężczyznę. Dżafar próbował wytłumaczyć wszystko kowalowi, lecz ten go nie słuchał. Zagroził, że wrzuci go do rynsztoka, gdzie go znalazł, lecz chłopiec pokornie prosił, by tego nie robił. Następnie kowal powiedział Dżafarowi, że za karę spędzi kolejną noc bez jedzenia. Gdy mężczyzna wrócił do pracy, chłopiec zauważył, jak na rynku pojawiła się kobieta budząca strach w ludziach. Przerażony kowal kazał Dżafarowi odwrócić od niej wzrok, lecz ten go nie słuchał.

Krzepki mężczyzna

Krzepki mężczyzna to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Agrabahu. Pojawił się w odcinku Uliczne szczury szóstego sezonu. W jego rolę wcielił się David Forts. Obecnie żyje.
6x05 Burly Man

Książę Achmed

Książę Achmed to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Agrabahu. Pojawił się w odcinku Niezwykłe miejsce szóstego sezonu. W jego rolę wcielił się Zahf Paroo. Został przemieniony w drewnianą laskę przez Dżafara.
6x15 Prince Achmed

Strażnik pałacowy

Strażnik pałacowy to postać z serialu Once Upon a Time in Wonderland, pochodząca z Agrabahu. Pojawił się w odcinku Bad Blood. W jego rolę wcielił się Shaun Omaid. Obecnie żyje.
Wx07 Jafar caught
Ten człowiek był jednym ze strażników pałacowych sułtana. Gdy Dżafar ukradł jego sztylet, mężczyzna zaciągnął chłopca do sali tronowej, gdzie władca miał wymierzyć mu karę. Sułtan rozkazał uciąć mu rękę. Po chwili na palcu chłopca władca dostrzegł pierścień, który kiedyś dał kobiecie imieniem Ulima. Wówczas odkrył, że Dżafar jest jego synem, i że celowo okradł strażnika, aby mógł go poznać.

Sułtan

Sułtan to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Agrabahu. Pojawił się po raz pierwszy w odcinku Uliczne szczury szóstego sezonu. W jego rolę wcielił się Cedric De Souza. Obecnie żyje.
6x05 Sultan
Sułtan jest władcą stolicy Agrabahu i ojcem Dżasminy. Był kontrolowany i manipulowany przez Dżafara, dzięki czemu to on w rzeczywistości władał królestwem. Dzięki interwencji Aladyna został wyzwolony spod wpływu czarownika.

Uliczny sprzedawca

Uliczny sprzedawca to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Agrabahu. Pojawił się w odcinku Niezwykłe miejsce szóstego sezonu. W jego rolę wcielił się Shaun Omaid. Obecnie żyje.
6x15 Street Vendor

Uzdrowicielka

Uzdrowicielka to postać z serialu Once Upon a Time in Wonderland, pochodząca z Agrabahu. Pojawiła się w odcinku Dirty Little Secrets. W jej rolę wcieliła się Balinder Johal. Jej status jest nieznany.
Wx10 Healer
Jeśli szukasz głównych postaci z Agrabahu, zobacz tę kategorię.

Arendelle Edytuj

Generał

Generał to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Arendelle. Pojawił się w odcinku Wyboista droga czwartego sezonu. W jego rolę wcielił się Charles Raahul Singh. Obecnie żyje.
4x03 General
Generał jest przywódcą armii Arendelle. Ostrzegł Elsę, że Hans i jego bracia szykują się do ataku na królestwo w celu przejęcia go dla siebie. Gdy Kristoff zasugerował, że będzie szpiegował Hansa, generał skarcił go za jego propozycję.

Mężczyzna

Mężczyzna to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Arendelle. Pojawił się w odcinku Królowa Śniegu czwartego sezonu. W jego rolę wcielił się Ryan Booth. Obecnie nie żyje.
4x07 Man
Ten nieznany z imienia człowiek był przestępcą, który próbował porwać królewskie księżniczki Arendelle. Został jednak zatrzymany przez Ingrid, który przypadkowo zabiła go swoimi lodowymi mocami.

Służący Arendelle

Służący Arendelle to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Arendelle. Pojawił się w odcinku Roztrzaskane lustro, część 1 czwartego sezonu. W jego rolę wcielił się Raf Rogers. Obecnie żyje.
4x08 Elsa prepares meal
Mężczyzna pracuje dla rodziny królewskiej Arendelle jako służący. Pomagał Elsie przygotować powitalny posiłek dla jej siostry, Anny.

Strażnicy Arendelle

Strażnicy Arendelle to postacie z serialu Dawno, dawno temu, pochodzące z Arendelle. Pojawili się w odcinku Roztrzaskane lustro, część 1 czwartego sezonu. W ich role wcielili się Lee Page i Patrick Roccas. Obecnie żyją.
4x08 Elsa with guards
Mężczyźni pracują dla rodziny królewskiej Arendelle. Mieli za zadanie strzec lochów, w których Ingrid uwięziła Annę.
Jeśli szukasz głównych postaci z Arendelle, zobacz tę kategorię.

Camelot Edytuj

Adda

Adda to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Camelotu. Pojawił się w odcinku Nimue piątego sezonu. W jego rolę wcielił się Jason Simpson. Obecnie nie żyje.
5x07 Adda
Adda i Merlin podróżowali razem przez pustynię, powoli ulegając śmierci z pragnienia, gdy nagle ich oczom ukazał się kielich napełniony wodą. Adda chwycił go, próbując się z niego napić, ale moc przedmiotu zamieniła go w popiół.

Wieśniacy

Kobieta i mężczyzna to postacie z serialu Dawno, dawno temu, pochodzące z Camelotu. Pojawili się w odcinku Nimue piątego sezonu. W ich role wcielili się Max Haynes i Jackie Minns. Ich status jest nieznany.
5x07 Villagers
Starsza kobieta została uzdrowiona za pomocą magicznych umiejętności Merlina, podczas gdy młody mężczyzna jej towarzyszył.

Lokaj

Lokaj to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Camelotu. Pojawił się w odcinku Cena piątego sezonu. W jego rolę wcielił się Donald Adams. Obecnie żyje.
5x02 Footman

Matka Violet

Matka Violet to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Camelotu. Została wspomniana po raz pierwszy w odcinku Rozbite królestwo piątego sezonu. Obecnie nie żyje.
Kobieta poślubiła Sir Morgana, jednego z rycerzy króla Artura, który przybył do Camelotu z innej krainy. Po jakimś czasie para doczekała się córki Violet. Żona Sir Morgana była mistrzynią jazdy konnej i podarowała córce własnego konia na jej siódme urodziny. Zanim jednak dziewczynka nauczyła się jeździć, jej matka zmarła z nieznanej dokładnie przyczyny powiązanej w jakiś sposób z magią.[3][4][5]

Pani Jeziora

Pani Jeziora to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Camelotu. Została wspomniana po raz pierwszy w odcinku Pani Jeziora drugiego sezonu. Obecnie żyje.
Jako dziecko, Lancelot mieszkał nad jeziorem razem z matką, potężną kobietą znaną jako Pani Jeziora. Kilkadziesiąt lat później, kiedy Emma zamieniła Haka w Mrocznego, Lancelot został wysłany przez Merlina do Pani Jeziora, która mogłaby okazać się pomocna w walce z nowym Mrocznym.[6][7]

Wieśniaczka

Wieśniaczka to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Camelotu. Pojawiła się w odcinku Rozbite królestwo piątego sezonu. W jej rolę wcieliła się Sarah Hayward. Obecnie żyje.
5x04 Villager
Jeśli szukasz głównych postaci z Camelotu, zobacz tę kategorię.

DunBroch Edytuj

Mor'du

Mor'du to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z DunBroch. Został wspomniany po raz pierwszy w odcinku Niedźwiedź i łuk piątego sezonu. Obecnie nie żyje.
Mor'du był niesławnym księciem pochodzącym z DunBroch. Jego los został odmieniony, gdy Wiedźma przemieniła go w niedźwiedzia i dała mu siłę dziesięciu mężczyzn dzięki magicznemu eliksirowi, który później został nazwany jego imieniem. Jakiś czas po transformacji Mor'du przeszedł do legendy. Walczył i został pokonany przez króla Fergusa, który zdobył tytuł "Króla Niedźwiedzia".[8][3]

Seonaidh

Seonaidh to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z DunBroch. Została wspomniana po raz pierwszy w odcinku Król Niedźwiedź piątego sezonu. Jej status jest nieznany.
Seonaidh to sławna nimfa morska z DunBroch. Jest ona dobrze znana z legendy o magicznym piwie, które pozwala na komunikację ze zmarłymi znajdującymi się w Podziemiu. Wielu ludzi nie jest pewnych, czy w rzeczywistości istnieje. Ostatecznie magiczne piwo zostało nazwane jej imieniem.[3][9]

Zjednoczone Klany

Zjednoczone Klany to postacie z serialu Dawno, dawno temu, pochodzące z DunBroch. Zostały wspomniane po raz pierwszy w odcinku Mroczna Emma piątego sezonu, a zadebiutowały w odcinku Niedźwiedź i łuk tego samego sezonu. W ich role wciela się wielu nieznanych aktorów. Obecnie żyją.[3][9]
5x06 United Clans
Jeśli szukasz głównych postaci z DunBroch, zobacz tę kategorię.

Zaczarowany Las Edytuj

W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat postaci z Zaczarowanego Lasu, zobacz odpowiednią kategorię oraz tę stronę.

Kraina Czarów Edytuj

W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat postaci z Krainy Czarów, zobacz odpowiednią kategorię oraz tę stronę.

Kraina Nieopowiedzianych Historii Edytuj

Kobieta w restauracji

Kobieta w restauracji to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Krainy Nieopowiedzianych Historii. Pojawiła się po raz pierwszy w odcinku Drugi pantofelek szóstego sezonu. W jej rolę wcieliła się nieznana aktorka. Obecnie żyje.
6x03 Woman in Diner
W barze Babci, kiedy Henry i Emma przeglądali listę osób z Krainy Nieopowiedzianych Historii, które przybyły do Storybrooke, chłopiec zauważył tę kobietę i stwierdził, że jest nowa w mieście. Podszedł do niej, by jej pomóc.

Mieszkaniec pogranicza

Mieszkaniec pogranicza to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Krainy Nieopowiedzianych Historii. Pojawił się po raz pierwszy w odcinku Nieopowiedziana historia piątego sezonu. W jego rolę wcielił się Shannon Hearn. Obecnie żyje.
5x23 Moving group
Mieszkaniec pogranicza był obecny na rynku, kiedy Mary Margaret Blanchard, David Nolan, Killian Jones, Zelena i doktor Jekyll uciekali przed panem Hydem.

Tom Sawyer

Tom Sawyer to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Krainy Nieopowiedzianych Historii. Pojawił się po raz pierwszy w odcinku Dziwny przypadek szóstego sezonu. W jego rolę wcielił się Reilly Jacob. Obecnie żyje.
6x04 Tom Sawyer
Po przybyciu z Krainy Nieopowiedzianych Historii do Storybrooke na pokładzie sterowca, Tom Sawyer został uczniem w lokalnej szkole podstawowej. Brał udział w lekcji fizyki prowadzonej przez Śnieżkę.

Trzej muszkieterowie

Trzej muszkieterowie to postacie z serialu Dawno, dawno temu, pochodzące z Krainy Nieopowiedzianych Historii. Pojawili się po raz pierwszy w odcinku Nieopowiedziana historia piątego sezonu. W rolę jednego z nich wcielił się Thomas Gasior. Obecnie żyją.
5x23 Three Musketeers
Trzej muszkieterowie byli obecni na rynku, kiedy Mary Margaret Blanchard, David Nolan, Killian Jones, Zelena i doktor Jekyll uciekali przed panem Hyde'em. Po przybyciu do Storybrooke na pokładzie sterowca, mężczyźni byli jednymi z tych, którzy przebywali w barze Babci w poszukiwaniu pożywienia i schronienia.
Jeśli szukasz głównych postaci z Krainy Nieopowiedzianych Historii, zobacz tę kategorię.

Kraina Pozbawiona Koloru Edytuj

Stróż cmentarza

Stróż cmentarza to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Krainy Pozbawionej Koloru. Pojawił się po raz pierwszy w odcinku W imię brata drugiego sezonu. W jego rolę wcielił się Ian Harmon. Obecnie żyje.
2x12 Graveyard Sentry
Stróż cmentarza pracuje na cmentarzu w Krainie Pozbawionej Koloru. Kiedy Victor Frankenstein wykopywał z grobu zwłoki potrzebne do swoich eksperymentów, stróż przyłapał go oraz jego brata. Strzelił do nich z broni, przez co postrzelił Gerhardta, który w wyniku odniesionej rany zginął.
Jeśli szukasz głównych postaci z Krainy Pozbawionej Koloru, zobacz tę kategorię.

Kraina Życzenia Edytuj

Apsik (życzenie)

Apsik to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Krainy Życzenia. Pojawił się w odcinku Szkoda, że Cię tu nie ma szóstego sezonu. W jego rolę wcielił się Gabe Khouth. Obecnie żyje.
6x10 Sneezy

Babcia (życzenie)

Babcia to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Krainy Życzenia. Pojawiła się w odcinku Szkoda, że Cię tu nie ma szóstego sezonu. W jej rolę wcieliła się Beverley Elliott. Obecnie żyje.
6x10 Granny

Baelfire (życzenie)

Baelfire to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Krainy Życzenia. Został wspomniany w odcinku Szkoda, że Cię tu nie ma szóstego sezonu. Obecnie nie żyje.
6x10 Baelfire
W przeciwieństwie do swojego odpowiednika z głównej rzeczywistości, Baelfire nie trafił do Darlingów po tym, jak porzucił go jego ojciec.[10] Mimo to, inną drogą, udało mu się spotkać Emmę.[11] Baelfire zmarł dość szybko po urodzeniu syna.

Belle (życzenie)

Belle to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Krainy Życzenia. Została wspomniana w odcinku Twardsi niż reszta szóstego sezonu. Obecnie nie żyje.
6x11 Belle bones

Gburek (życzenie)

Gburek to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Krainy Życzenia. Pojawił się w odcinku Szkoda, że Cię tu nie ma szóstego sezonu. W jego rolę wcielił się Lee Arenberg. Obecnie żyje.
6x10 Grumpy

Geppetto (życzenie)

Geppetto to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Krainy Życzenia. Został wspomniany w odcinku Twardsi niż reszta szóstego sezonu. Obecnie nie żyje.

Klient tawerny

Klient tawerny to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Krainy Życzenia. Pojawił się w odcinku Twardsi niż reszta szóstego sezonu. W jego rolę wcielił się Gaalen Engen. Obecnie żyje.
6x11 Bar patron

Marion (życzenie)

Marion to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Krainy Życzenia. Została wspomniana w odcinku Twardsi niż reszta szóstego sezonu. Obecnie nie żyje.

Mędrek (życzenie)

Mędrek to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Krainy Życzenia. Pojawił się w odcinku Szkoda, że Cię tu nie ma szóstego sezonu. W jego rolę wcielił się David Avalon. Obecnie żyje.
6x10 Doc

Nieśmiałek (życzenie)

Nieśmiałek to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Krainy Życzenia. Pojawił się w odcinku Szkoda, że Cię tu nie ma szóstego sezonu. W jego rolę wcielił się Mig Macario. Obecnie żyje.
6x10 Bashful

Skradek (życzenie)

Skradek to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Krainy Życzenia. Pojawił się w odcinku Szkoda, że Cię tu nie ma szóstego sezonu. W jego rolę wcielił się Geoff Gustafson. Obecnie żyje.
6x10 Stealthy

Szeryf z Nottingham (życzenie)

Szeryf z Nottingham to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Krainy Życzenia. Pojawił się w odcinku Twardsi niż reszta szóstego sezonu. W jego rolę wcielił się Wil Traval. Obecnie żyje.
6x11 Nottingham

Śpioszek (życzenie)

Śpioszek to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Krainy Życzenia. Pojawił się w odcinku Szkoda, że Cię tu nie ma szóstego sezonu. W jego rolę wcielił się Faustino di Bauda. Obecnie żyje.
6x10 Sleepy

Zła Królowa (życzenie)

Zła Królowa to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Krainy Życzenia. Została wspomniana w odcinku Szkoda, że Cię tu nie ma szóstego sezonu. Obecnie żyje.
W przeciwieństwie do swojej odpowiedniczki z głównej rzeczywistości, Zła Królowa została pokonana przez Śnieżkę i Davida przed rzuceniem Mrocznej Klątwy. Wygnano ją z królestwa, obecnie jest stara i wciąż żyje.[12]
Jeśli szukasz głównych postaci z Krainy Życzenia, zobacz tę kategorię.

Mroczna Kraina Edytuj

Dziecko

Dziecko to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Mrocznej Krainy. Pojawił się w odcinku Mały pomocnik matki szóstego sezonu. W jego rolę wcielił się Nickolas Gregory Johnston. Obecnie żyje.

Górnik

Górnik to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Mrocznej Krainy. Pojawił się w odcinku Mały pomocnik matki szóstego sezonu. W jego rolę wcielił się Rohan Campbell. Obecnie żyje.
6x16 Male Miner

Pielęgniarka

Pielęgniarka to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Mrocznej Krainy. Pojawiła się w odcinku Mały pomocnik matki szóstego sezonu. W jej rolę wcieliła się Eleanor Jane. Obecnie żyje.
6x16 Nurse

Nibylandia Edytuj

Syrena

Syrena to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Nibylandii. Pojawiła się w odcinku Serce tego, który wierzy trzeciego sezonu. W jej rolę wcieliła się Natasha Wilson. Została przemieniona w posąg.
3x01 Mermaid
Była ona członkinią grupy syren, które zaatakowały Jolly Rogera. Podczas gdy resztę jej przyjaciółek wystraszyły kule ognia Reginy i wystrzały armatnie Davida, ona została złapana w sieć przez Emmę i Mary Margaret i wciągnięta na pokład statku. Kiedy grupa dyskutowała, co z nią zrobić, syrena chwyciła muszlę i dmuchnęła w nią, przywołując sztorm. Następnie ostrzegła ich, aby pozwolili jej odejść, w przeciwnym razie wszyscy zginą. Kiedy fale morskie stały się coraz bardziej gwałtowne, niecierpliwa Regina zamieniła syrenę w posąg, mając nadzieję, że powstrzyma to sztorm, który wcześniej wezwała. Okazało się, że to tylko zwiększyło jego siłę.
Jeśli szukasz głównych postaci z Nibylandii, zobacz tę kategorię.

Olimp Edytuj

Kronos

Kronos to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Olimpu. Został wspomniany w tekście na kartach wyrwanych z księgi baśni w odcinku Ostatnie namaszczenie piątego sezonu. Obecnie nie żyje.
Kronos był ojcem Zeusa i Hadesa. Jako król Olimpu, był on również właścicielem Kryształu Olimpu. Pewnego dnia Kronos postanowił wybrać Zeusa jako swojego następcę, co wzbudziło w Hadesie niechęć do ojca i brata. W porywie zazdrości Kronos został zabity przez Hadesa, gdy ten postanowił odebrać mu kryształ.
Jeśli szukasz głównych postaci z Olimpu, zobacz tę kategorię.

Oz Edytuj

Boq

Boq to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Oz. Pojawił się w odcinku Nasz upadek piątego sezonu. Obecnie nie żyje.
5x16 Boq
Boq był munchkinem zamieszkującym wioskę munchkinów w Oz. Kiedy Zelena dowiedziała się, że ktoś poinformował Dorotkę o tym, że wciąż żyje, przybyła do wioski podejrzewając, że munchkiny są za to odpowiedzialne. Próbowała wyciągnąć od nich informacje na temat pobytu stracha na wróble. Boq przekonywał ją, że nie mają pojęcia, gdzie się ukrywa, przez co wiedźma zamieniła go w popiół.

Penelope

Penelope to postać z seriali Once Upon a Time in Wonderland i Dawno, dawno temu, pochodząca z Oz. Została wspomniana po raz pierwszy w odcinku To Catch a Thief. Obecnie nie żyje.
Penelope była czteroletnią młodszą siostrą Willa. Była od niego lepsza we wszystkim. W pobliżu ich domu znajdowało się jezioro, które zamarzało zimą. Rodzeństwo spędzało tam bardzo dużo czasu na wspólnej zabawie. Któregoś dnia lód pod Penelope pękł, przez co dziewczynka wpadła do lodowatej wody i zginęła. Will nie był w stanie pogodzić się z jej śmiercią.[13][14]

Strach na wróble

Strach na wróble to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Oz. Pojawił się w odcinku Nasz upadek piątego sezonu. Jego status jest nieznany.
5x16 Scarecrow
Aby rzucić zaklęcie podróży w czasie, Zelena potrzebowała odpowiednich składników, w tym symbolu mądrości. W tym celu zamierzała zdobyć mózg stracha na wróble i posłała skrzydlatą małpę, aby doprowadziła go do pałacu. Kiedy wiedźma próbowała zabrać mu mózg, uratowała go Dorotka Gale. Razem z nią strach na wróble udał się do chaty w lesie, aby ukryć się przez Złą Czarownicą. Jednakże nocą, dzięki pomocy Hadesa, Zelena odnalazła go i odebrała mu mózg.

Strażnicy pałacowi

Strażnicy pałacowi to postacie z serialu Dawno, dawno temu, pochodzące z Oz. Pojawili się po raz pierwszy w odcinku Nie łatwo być zielonym trzeciego sezonu. W rolę jednego z nich wcielił się Tristan Shire w odcinku Złote serce czwartego sezonu oraz Ray Boulay w odcinku Nasz upadek piątego sezonu. Obecnie żyją.
3x16 Zelena enters

Żona drwala

Żona drwala to postać z serialu Dawno, dawno temu, pochodząca z Oz. Pojawiła się w odcinku Nie łatwo być zielonym trzeciego sezonu. W jej rolę wcieliła się Maria Marlow. Obecnie nie żyje.
3x16 Woodcutter wife
W drodze do Szmaragdowego Grodu, drwal i jego żona zauważyli trąbę powietrzną, która przyniosła w koszu niemowlę z innej krainy. Oboje natychmiast zachwycili się pięknem dziewczynki, ale po chwili mężczyzna zauważył, jak niemowlę uniosło i rzuciło drzewem o ziemię. Próbował ostrzec żonę, mówiąc jej, że dziewczynka nie pasuje do ich świata, lecz kobieta wierzyła, że wiatr zdmuchnął konar. Postanowiła zatrzymać dziecko, które nazwała imieniem Zelena. Po jakimś czasie żona drwala zmarła, a wychowaniem Zeleny zajął się jej mąż.
Jeśli szukasz głównych postaci z Oz, zobacz tę kategorię.

Świat Bez Magii Edytuj

W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat postaci ze Świata Bez Magii, zobacz odpowiednią kategorię oraz tę stronę.

Wiktoriańska Anglia Edytuj

Lekarze

Lekarze to postacie z serialu Once Upon a Time in Wonderland, pochodzące z Wiktoriańskiej Anglii. Pojawili się po raz pierwszy w odcinku Down the Rabbit Hole. W ich role wcielili się Ryan Elm i Michael Q. Adams. Obecnie żyją.
Wx01 Doctors
Lekarze pracowali w szpitalu psychiatrycznym razem z doktorem Arthurem Lydgatem. Asystowali mu podczas wywiadu z nową pacjentką, Alicją.

Malarz

Malarz to postać z serialu Once Upon a Time in Wonderland, pochodząca z Wiktoriańskiej Anglii. Pojawił się po raz pierwszy w odcinku Who's Alice. W jego rolę wcielił się Troy Young. Jego status jest nieznany.
Wx06 Painter
Gdzieś w Wiktoriańskiej Anglii, mężczyzna malował krajobraz parku, kiedy Dżafar i Biały Królik dostali się do jego świata przez króliczą norę. Malarz był wstrząśnięty ich nagłym pojawieniem się, ale odzyskał pozory spokoju, kiedy obcy spytał go, w jaki sposób trafić do szpitala psychiatrycznego. Gdy wskazał mu drogę, Dżafar zbliżył się do niego, mówiąc mu, że ma ładny garnitur. Odebrał mu ubranie, aby wpasować się w otoczenie i nie zwracać na siebie uwagi. Nie wiadomo, czy Dżafar zabił malarza, czy też zostawił go przy życiu.

Pan Darcy

Pan Darcy to postać z serialu Once Upon a Time in Wonderland, pochodząca z Wiktoriańskiej Anglii. Pojawił się po raz pierwszy w odcinku Who's Alice. W jego rolę wcielił się Dallas Sauer. Obecnie żyje.
Wx06 Darcy
Pan Darcy był synem sąsiada, którego Sarah i Edwin chcieli przedstawić Alicji jako jej potencjalnego męża. Mimo że Alicja powiedziała, że nie jest gotowa wiązać się z innym mężczyzną po utracie Cyrusa, oni zaprosili pana Darcy'ego na śniadanie już następnego dnia. Rozgniewana kobieta opuściła pokój.

Sanitariusz 1

Sanitariusz 1 to postać z serialu Once Upon a Time in Wonderland, pochodząca z Wiktoriańskiej Anglii. Pojawił się po raz pierwszy w odcinku Down the Rabbit Hole. W jego rolę wcielił się Michael Smith. Obecnie żyje.
Wx01 Orderly 1

Sanitariusz 2

Sanitariusz 2 to postać z serialu Once Upon a Time in Wonderland, pochodząca z Wiktoriańskiej Anglii. Pojawił się po raz pierwszy w odcinku Down the Rabbit Hole. W jego rolę wcielił się Kevin Derksen. Obecnie żyje.
Wx01 Orderly 2
Jeśli szukasz głównych postaci z Wiktoriańskiej Anglii, zobacz tę kategorię.

Nieznane pochodzenie Edytuj

Ali Baba

Ali Baba to postać z serialu Dawno, dawno temu, wspomniana w odcinku Uliczne szczury szóstego sezonu. Nieznany jest jego status.
W pewnym momencie swojego życia Ali Baba znalazł magiczną jaskinię, którą otworzył słowami: "Sezamie, otwórz się!". Wkrótce potem stał się dość sławną postacią, o której słyszał między innymi Aladyn.

Barnaba

Barnaba to postać z serialu Dawno, dawno temu, wspomniana w odcinku Narodziny piątego sezonu. Obecnie nie żyje.
Jakiś czas po tym, jak kapitan Hak stracił dłoń, Barnaba obraził pirata, nazywając go "jednorękim Jonesem". Hak zabił go na oczach żony i zabrał jego pierścień jako trofeum.

Członek załogi

Członek załogi to postać z serialu Dawno, dawno temu, pojawiająca się w odcinku Strona 23 szóstego sezonu. W jego rolę wcielił się Hesham Hammoud. Obecnie żyje.
6x14 Crewman

Don Juan

Don Juan to postać z serialu Dawno, dawno temu, wspomniana w odcinku Lacey drugiego sezonu. Nieznany jest jego status.
Rumpelsztyk zawarł raz umowę z Don Juanem. Według pana Golda był on "niczym" przed zawarciem kontraktu.

Drugi oficer

Drugi oficer to postać z serialu Dawno, dawno temu, pojawiająca się w odcinku Głębokie wody szóstego sezonu. W jego rolę wcielił się Corey Schmitt. Obecnie żyje.
6x06 Second Mate

Edgar (Narodziny)

Edgar to postać z serialu Dawno, dawno temu, wspomniana w odcinku Narodziny piątego sezonu. Obecnie nie żyje.
Edgar był członkiem załogi statku pirackiego kapitana Haka. Był dobrym żeglarzem. Pewnego dnia Hak przyłapał go, jak ten pił jego wino. Kapitan utopił go i zabrał jego pierścień jako trofeum.

Eurydyka

Eurydyka to postać z serialu Dawno, dawno temu, wspomniana w odcinku Ognisty ptak piątego sezonu. Nieznany jest jej status.
5x20 Orpheus book
Dawno temu Eurydyka umarła, a Orfeusz podążył za nią do Podziemia. Po zjedzeniu ambrozji, kobieta zdołała uciec z krainy Hadesa.

Harris

Harris to postać z serialu Dawno, dawno temu, pojawiająca się w odcinku Niezwykłe miejsce szóstego sezonu. W jego rolę wcielił się nieznany aktor. Obecnie żyje.
6x15 Crewmen
Harris jest jednym z członków załogi kapitana Nemo. Kiedy kraken uszkodził Nautilusa, Nemo kazał Liamowi naprawić wyrządzone przez niego szkody. Pierwszy oficer wziął Martina i Harrisa ze sobą.

Hefajstos

Hefajstos to postać z serialu Dawno, dawno temu, wspomniana w odcinku Będę Twoim lustrem szóstego sezonu. Nieznany jest jego status.
Dawno temu Hefajstos stworzył młot, który może być używany wyłącznie przez osoby, które nie władają magią. Przedmiot ten posiadał w swoim lombardzie pan Gold.

Kupidyn

Kupidyn to postać z serialu Dawno, dawno temu, wspomniana w odcinku Strona 23 szóstego sezonu. Nieznany jest jego status.
6x14 Cupid
Kupidyn jest bogiem miłości. Jego strzały są w stanie znaleźć osobę, którą ktoś kocha najbardziej. Skojarzone z nim są czary miłosne. W Krainie Baśni istnieje sekretne sanktuarium poświęcone Kupidynowi.

Martin

Martin to postać z serialu Dawno, dawno temu, pojawiająca się w odcinku Niezwykłe miejsce szóstego sezonu. W jego rolę wcielił się nieznany aktor. Obecnie żyje.
6x15 Crewmen
Harris jest jednym z członków załogi kapitana Nemo. Kiedy kraken uszkodził Nautilusa, Nemo kazał Liamowi naprawić wyrządzone przez niego szkody. Pierwszy oficer wziął Martina i Harrisa ze sobą.

Mojry

Mojry to postacie z serialu Dawno, dawno temu, wspomniane w odcinku Uliczne szczury szóstego sezonu. Nieznany jest ich status.
Trzy Mojry to tajemnicze osoby, które posiadały magiczne nożyczki będące w stanie przeciąć więzi czyjegoś losu. Ostatecznie straciły one ten przedmiot.

Morfeusz

Morfeusz to postać z serialu Dawno, dawno temu, wspomniana w odcinku Wybawca szóstego sezonu. Nieznany jest jego status.
Morfeusz jest znany jako bóg oraz mistrz snów.[15] Istnieje także świątynia jemu poświęcona. Syn pana Golda i Belle przyjął jego tożsamość, kiedy jego ojciec przybył do świata snów jego matki, aby wybudzić ją z klątwy snu.

Orfeusz

Orfeusz to postać z serialu Dawno, dawno temu, wspomniana w odcinku Ognisty ptak piątego sezonu. Nieznany jest jego status.
5x20 Orpheus book
Dawno temu Eurydyka umarła, a Orfeusz podążył za nią do Podziemia. Pomógł jej uciec z krainy Hadesa, karmiąc ją ambrozją.

Prometeusz

Prometeusz to postać z serialu Dawno, dawno temu, wspomniana po raz pierwszy w odcinku Nimue piątego sezonu. Nieznany jest jego status.
Wiele lat temu Prometeusz ukradł bogom płomień. Stał się on oryginalnym ogniem ludzkości i palił się przez wieki, dopóki nie został skradziony przez pierwszą Mroczną, Nimue.[16][17]

Rufio

Rufio to postać z serialu Dawno, dawno temu, wspomniana w odcinku Zagubiona dziewczyna trzeciego sezonu. Obecnie nie żyje.
Podczas walki z Felixem, Hak szyderczo przypomniał mu o tym, jak kiedyś zabił chłopca imieniem Rufio, czym rozwścieczył przeciwnika.

Smutnooki chłopiec

Smutnooki chłopiec to postać z serialu Dawno, dawno temu, pojawiająca się w odcinku Ostatnie namaszczenie piątego sezonu. W jego rolę wcielił się Kiefer Bahrich. Obecnie nie żyje i zamieszkuje Podziemie.
5x21 Sad-Eyed Boy
Smutnooki chłopiec był klientem w restauracji Baby Jagi, kiedy do baru przybył król Artur. Od wieków nic nie mówi.

Smutnooki mężczyzna

Smutnooki mężczyzna to postać z serialu Dawno, dawno temu, pojawiająca się w odcinku Nasz upadek piątego sezonu. W jego rolę wcielił się Donny Lucas. Obecnie nie żyje i zamieszkuje Podziemie.
5x16 Sad-Eyed Man

Strażnik

Strażnik to postać z serialu Dawno, dawno temu, pojawiająca się w odcinku Siostry piątego sezonu. W jego rolę wcielił się Romuald Hivert. Obecnie nie żyje i zamieszkuje Podziemie.
5x19 Guard
Mężczyzna pracuje dla Hadesa. Był jednym z dwóch strażników, którzy mieli za zadanie pilnować Corę podczas jej pracy w młynie.

Szeherezada

Szeherezada to postać z serialu Dawno, dawno temu, wspomniana po raz pierwszy w odcinku Niezwykłe miejsce szóstego sezonu. Nieznany jest jej status.

Wiking

Wiking to postać z serialu Dawno, dawno temu, pojawiająca się w odcinku Niezwykłe miejsce szóstego sezonu. W jego rolę wcielił się Jesse Stretch. Obecnie żyje.
6x15 Viking

Przypisy Edytuj

 1. 1,0 1,1 1,2 Andrew Chambliss, Bill Wolkoff (scenariusz) & Eriq La Salle (reżyseria). (17 kwietnia 2015). "Rubinowe pantofelki". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 18.
 2. Tze Chun, Dana Horgan (scenariusz) & Steve Pearlman (reżyseria). (3 kwietnia 2015). "Nasz upadek". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 16.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 David H. Goodman, Jerome Schwartz (scenariusz) & Alrick Riley (reżyseria). (18 października 2015). "Rozbite królestwo". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 4.
 4. David H. Goodman, Andrew Chambliss (scenariusz) & Romeo Tirone (reżyseria). (15 maja 2015). "Tylko Ty". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 22.
 5. Edward Kitsis, Adam Horowitz (scenariusz) & Dean White (reżyseria). (15 maja 2015). "Nieopowiedziana historia". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 23.
 6. Andrew Chambliss, Ian Goldberg (scenariusz) & Milan Cheylov (reżyseria). (14 października 2012). "Pani Jeziora". Dawno, dawno temu. Sezon 2. Odcinek 3.
 7. Błąd rozszerzenia cite: Błąd w składni elementu <ref>. Brak tekstu w przypisie o nazwie BH
 8. Andrew Chambliss, Tze Chun (scenariusz) & Ralph Hemecker (reżyseria). (1 listopada 2015). "Niedźwiedź i łuk". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 6.
 9. 9,0 9,1 Edward Kitsis, Adam Horowitz (scenariusz) & Ralph Hemecker (reżyseria). (6 marca 2015). "Dusze tych, którzy odeszli". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 12.
 10. https://twitter.com/AdamHorowitzLA/status/806288972016033792
 11. https://twitter.com/AdamHorowitzLA/status/806295674463522816
 12. http://www.onceuponafans.com/interviews/be-careful-what-you-wish-for-adam-horowitz-and-eddy-kitsis-tease-whats-next-for-once-upon-a-times-sixth-season
 13. Adam Nussdorf, Jerome Schwartz (scenariusz) & Billy Gierhart (reżyseria). (27 marca 2014). "To Catch a Thief". Once Upon a Time in Wonderland. Odcinek 12.
 14. Tze Chun, Scott Nimerfro (scenariusz) & Billy Gierhart (reżyseria). (12 kwietnia 2015). "Złote serce". Dawno, dawno temu. Sezon 4. Odcinek 18.
 15. https://www.facebook.com/OnceABC/videos/1082656315123195/
 16. Jane Espenson (scenariusz) & Romeo Tirone (reżyseria). (8 listopada 2015). "Nimue". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 7.
 17. David H. Goodman, Jerome Schwartz (scenariusz) & Eagle Egilsson (reżyseria). (15 listopada 2015). "Narodziny". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 8.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.