FANDOM


Poniżej znajduje się lista wszystkich stworzeń pojawiających się w serialach Dawno, dawno temu oraz Once Upon a Time in Wonderland.

Kraina Baśni Edytuj

Agrabah Edytuj

Dżin

Osobny artykuł: Dżin

Dżiny to stworzenia pochodzące z Agrabahu. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Owoc z zatrutego drzewa pierwszego sezonu. Są to potężne istoty humanoidalne zdolne do spełnienia trzech życzeń osoby, w posiadaniu której znajdzie się ich lampa lub flakon, w którym mieszkają.

1x11 Black smoke

Żmija z Agrabahu

Osobny artykuł: Żmija z Agrabahu

Żmije z Agrabahu to stworzenia pochodzące z Agrabahu. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Owoc z zatrutego drzewa pierwszego sezonu. Są to dwugłowe żmije, których jedno ukąszenie potrafi zabić dorosłego człowieka.

1x11 Agrabahn Viper

Arendelle Edytuj

Skalny troll

Osobny artykuł: Skalny troll

Skalne trolle to stworzenia pochodzące z Arendelle. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Opowieść o dwóch siostrach czwartego sezonu. Zamieszkują Dolinę Skalnych Trolli. Mają zdolność do przekształcania się w skały i potrafią manipulować wspomnieniami innych.

4x06 Grand Pabbie

Camelot Edytuj

Widmowy Rycerz

Widmowi Rycerze to stworzenia pochodzące z Camelotu. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Stolica Zguby piątego sezonu. Są to ruchome zbroje rycerskie zamieszkujące wody jeziora w lesie Brocéliande. Kilku Widmowych Rycerzy zaatakowało Davida Nolana, kiedy przybył do lasu po magicznego grzyba. Próbowali utopić go, lecz mężczyzna został uratowany przez króla Artura.
5x03 Phantom Knight

Zaczarowany Las Edytuj

Błędny ognik

Osobny artykuł: Błędny ognik

Błędne ogniki to stworzenia pochodzące z Zaczarowanego Lasu. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Mroczna Emma piątego sezonu. Są to żyjące istoty, które wyglądają jak latające niebieskie płomienie. Są w stanie doprowadzić ludzi do miejsca, do którego chcą trafić.

5x01 Will-o'-the-wisp

Cecaelia

Cecaelie to stworzenia pochodzące z Zaczarowanego Lasu. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Arielka trzeciego sezonu. Cecaelia to morskie stworzenie będące pół-kobietą, pół-ośmiornicą. Podobnie jak syrena, ma możliwość otwierania portali do innych światów.
4x16 After transformation

Chimera

Chimery to stworzenia pochodzące z Zaczarowanego Lasu. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Pani Jeziora drugiego sezonu. Mają głowę lwa, ciało kozy i ogon węża. Można je ugotować i zjeść.
2x03 Chimera

Demon

Demony to stworzenia pochodzące z Zaczarowanego Lasu. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Ciemność na skraju miasta czwartego sezonu. Dobrze znanym demonem jest Czarnobóg.
4x13 Scary demon

Gnom

Gnomy to stworzenia pochodzące z Zaczarowanego Lasu. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Co kochasz najbardziej pierwszego sezonu. Są to małe humanoidalne stworzenia o zielonkawej skórze i spiczastych uszach. Czerpią przyjemność ze śmiania się z innych. Jeden z gnomów był obecny przy próbie rzucenia Mrocznej Klątwy przez Złą Królową.
1x02 Gnome

Gorgona

Gorgony to stworzenia pochodzące z Zaczarowanego Lasu. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Nowa Nibylandia trzeciego sezonu. Są to magiczne istoty z wężami zamiast włosów i świecącymi oczami, które potrafią zamieniać swoje ofiary w kamień. Jedyną znaną gorgoną jest Meduza.
3x10 Medusa

Jednorożec

Osobny artykuł: Jednorożec

Jednorożce to stworzenia pochodzące z Zaczarowanego Lasu. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Co kochasz najbardziej pierwszego sezonu. Są to istoty przypominające konie z rogiem na czole. Dotknięcie ich rogu pozwala na ujrzenie przyszłości.

4x17 Unicorn

Jiminy Świerszcz

Osobny artykuł: Jiminy Świerszcz

Jiminy Świerszcz to stworzenie pochodzące z Zaczarowanego Lasu. Pojawia się po raz pierwszy w odcinku Pilot pierwszego sezonu. Błękitna Wróżka spełniła życzenie Jiminy'ego i zamieniła go w mówiącego świerszcza ze swoim ludzkim sumieniem.

1x16 Jiminy

Kraken

Osobny artykuł: Kraken

Krakeny to stworzenia pochodzące z Zaczarowanego Lasu. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Głębokie wody szóstego sezonu. Są to niebezpieczne morskie istoty przypominające olbrzymie kałamarnice. Ich krew może być wykorzystywana do podróżowania między światami.

6x06 Kraken

Krasnoludek

Osobny artykuł: Krasnoludek

Krasnoludki to stworzenia pochodzące z Zaczarowanego Lasu. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Pilot pierwszego sezonu. Są to humanoidalne istoty niższe niż ludzie, które wykluwają się z jaj. Występują jedynie w płci męskiej.

1x14 Watching

Lewiatan

Osobny artykuł: Lewiatan

Lewiatan to stworzenie pochodzące z Zaczarowanego Lasu. Pojawia się po raz pierwszy w powieści graficznej Out of the Past. Jest to potwór morski atakujący na Mieliźnie Lewiatana. Potrafi wytworzyć zieloną mgłę powodującą iluzje.

OP Leviathan attacks

Mapinguara

Mapinguara to stworzenie pochodzące z Zaczarowanego Lasu. Zostało wspomniane po raz pierwszy w odcinku Pasterz pierwszego sezonu. Niewiele wiadomo na temat tej istoty. Król Midas miał jej łeb jako trofeum w swoim zamku.

Monstro

Monstro to stworzenie pochodzące z Zaczarowanego Lasu. Pojawia się po raz pierwszy w odcinku Nieznajomy pierwszego sezonu. Jest to gigantyczny wieloryb, który zaatakował i próbował połknąć Geppetta i Pinokia, kiedy ci pływali po morzu w trakcie sztormu.
1x20 Monstro

Ogr

Osobny artykuł: Ogr

Ogry to stworzenia pochodzące z Zaczarowanego Lasu. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Co kochasz najbardziej pierwszego sezonu. Są to duże i brutalne stworzenia, które niegdyś toczyły wojny z ludźmi. Są ślepe, jednakże mają bardzo dobry słuch.

4x06 Ogre

Olbrzym

Osobny artykuł: Olbrzym

Olbrzymy to stworzenia pochodzące z Zaczarowanego Lasu. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Tallahassee drugiego sezonu. Są to ogromnej i masywnej postury istoty żyjące na łodydze fasoli. Dawniej hodowały magiczne fasole.

2x13 Giant Anton

Półbóg

Półbogowie to stworzenia pochodzące z Zaczarowanego Lasu. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Zachody miłosne piątego sezonu. Są dziećmi zrodzonymi ze związku boga z człowiekiem. Są to śmiertelne istoty władające mocą super siły. Znanym półbogiem jest Herkules.
5x13 Hercules

Syrena z jeziora Nostos

Osobny artykuł: Syrena z jeziora Nostos

Syrena to stworzenie pochodzące z Zaczarowanego Lasu. Pojawia się po raz pierwszy w odcinku Co przydarzyło się Frederickowi? pierwszego sezonu. Jest strażniczką jeziora Nostos i chroni jego magiczne wody przed obcymi. Swoje ofiary topi w jeziorze.

1x13 Siren appeared

Troll

Osobny artykuł: Troll

Trolle to stworzenia pochodzące z Zaczarowanego Lasu. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Zakochana Śnieżka pierwszego sezonu. Mieszkają pod Trollowym Mostem i często handlują złotem z ludźmi. Nie lubią koni.

1x03 Bridge Troll

Wilkołak

Osobny artykuł: Wilkołak

Wilkołaki to stworzenia pochodzące z Zaczarowanego Lasu. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Pilot pierwszego sezonu. Są to ludzie posiadający możliwość przemiany w wilki podczas pełni księżyca, zwanej także "wilczym czasem". Umiejętność transformacji może być wrodzona lub nabyta.

2x07 Pack

Yaoguai

Yaoguai to stworzenie pochodzące z Zaczarowanego Lasu. Pojawia się po raz pierwszy w odcinku Obcy drugiego sezonu. Czarownica zamieniła księcia Phillipa w Yaoguaia, przerażającą bestię, która przypomina lwa z płonącą grzywą, oczami i ogonem. Z pomocą Belle mężczyzna odzyskał swoją ludzką postać.
2x11 Yaoguai

Kraina Czarów Edytuj

Bandzierchlast

Osobny artykuł: Bandzierchlast

Bandzierchlasty to stworzenia pochodzące z Krainy Czarów. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Forget Me Not serialu Once Upon a Time in Wonderland. Są to duże i bardzo szybkie czworonożne istoty przypominające dziki.

Wx03 Bandersnatch

Dodo

Dodo to stworzenia pochodzące z Krainy Czarów. Pojawiają się po raz pierwszy w powieści graficznej Out of the Past. Są to duże stworzenia ptakopodobne z szarymi piórami, które potrafią mówić. Jednego z nich spotkał Jefferson, kiedy udał się do Krainy Czarów w poszukiwaniu Zegara Wieczności.
OP Dodo 2

Dzióbdziób

Dzióbdzioby to stworzenia pochodzące z Krainy Czarów. Zostały wspomniane po raz pierwszy w odcinku Trust Me serialu Once Upon a Time in Wonderland. Niewiele o nich wiadomo. Pewien wieśniak skarżył się Czerwonej Królowej, że jej Dzióbdziób zjadł jego Dodo.

Gąsienica

Osobny artykuł: Gąsienica

Gąsienica to stworzenie pochodzące z Krainy Czarów. Pojawia się po raz pierwszy w odcinku Zaczarowany kapelusz pierwszego sezonu. Jest palącym panem przestępczości, dla którego pracuje wielu łowców nagród.

1x17 Caterpillar

Kot z Cheshire

Osobny artykuł: Kot z Cheshire

Kot z Cheshire to stworzenie pochodzące z Krainy Czarów. Pojawia się po raz pierwszy w odcinku Down the Rabbit Hole serialu Once Upon a Time in Wonderland. Jest dziwnym mówiącym kotem potrafiącym znikać.

Wx01 Cheshire Cat

Królik z Krainy Czarów

Króliki z Krainy Czarów to stworzenia pochodzące z Krainy Czarów. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Down the Rabbit Hole. Są to istoty mające zdolność mówienia, chodzenia na dwóch łapach oraz myślenia i działania jak człowiek. Dodatkowo noszą na sobie ubrania. Znane króliki to Biały Królik, Pani Królik oraz ich dzieci - synek i córeczka.
Wx08 Rabbit family

Niby Żółw

Niby Żółwie to stworzenia pochodzące z Krainy Czarów. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Trust Me serialu Once Upon a Time in Wonderland. Są to ogromne żółwie morskie wielkości wyspy. Alicja i Will Szkarłatny przemierzyli jezioro na grzbiecie jednego z nich po tym, jak wpadli do wody przez Mgiełkę.
Wx02 Mock Turtle

Sarlacc

Sarlacc to stworzenie pochodzące z Krainy Czarów. Zostało wspomniane po raz pierwszy w odcinku Forget Me Not serialu Once Upon a Time in Wonderland. W księdze Czerwonej Królowej Sarlacc został przedstawiony jako długa czworonoga istota z dwoma kłami i ogonem. Mieszka w górach w pobliżu oceanu. Jest w stanie trawić swoje ofiary przez tysiąclecia.
Wx03 Reading book

Świszczur

Osobny artykuł: Świszczur

Świszczury to stworzenia pochodzące z Krainy Czarów. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Nothing to Fear serialu Once Upon a Time in Wonderland. Są to jedne z najdzikszych i najgroźniejszych stworzeń, które wyglądają jak wielkie czarne wilki ze świecącymi fioletowymi oczami. Są przyciągane przez jaskrawe światło.

Wx09 Mome Raths

Ważka

Ważki to stworzenia pochodzące z Krainy Czarów. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Down the Rabbit Hole serialu Once Upon a Time in Wonderland. Są to owady wielkości średniego ptaka. Każdy z nich ma parę przezroczystych skrzydeł i długi ogon. Mają zdolność ziania ogniem.
Wx01 Dragonfly

Żabrołak

Osobny artykuł: Żabrołak

Żabrołak to stworzenie pochodzące z Krainy Czarów. Pojawia się po raz pierwszy w odcinku Nothing to Fear serialu Once Upon a Time in Wonderland. Jest ona starożytną istotą, która może wejść w umysł każdej osoby i wykorzystać jej strach przeciwko niej. Jest silniejsza niż cała armia.

Wx10 Jabberwocky

Nibylandia Edytuj

Cień

Cienie to stworzenia pochodzące z Nibylandii. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Druga gwiazda na prawo drugiego sezonu. Są to żyjące cienie naśladujące ludzkie ciała, do których przynależą. Mogą one zostać usunięte przez swojego właściciela lub wyrwane z ciała przez inne osoby, co prowadzi go śmierci. Żyją w Mrocznej Kotlinie.
3x01 Shadow

Oz Edytuj

Munchkin

Munchkiny to stworzenia pochodzące z Oz. Zostają wspomniane po raz pierwszy w odcinku Arielka trzeciego sezonu, a pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Nasz upadek piątego sezonu. Niewiele o nich wiadomo. Są to istoty podobne do krasnoludków - Zelena wzięła pana Clarka za munchkina, kiedy zobaczyła go po raz pierwszy. Żyją w wiosce munchkinów.
5x16 Munchkins

Skrzydlata małpa

Osobny artykuł: Skrzydlata małpa

Skrzydlate małpy to stworzenia pochodzące z Oz. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Nowojorska serenada trzeciego sezonu. Są to humanoidalne istoty pokryte futrem, posiadające parę skrzydeł. Po tym, jak Zelena została pokonana przez Reginę, każdy przekształcony kiedyś w skrzydlatą małpę wrócił do swojej ludzkiej postaci.

3x16 Flying Monkey

Strach na wróble

Osobny artykuł: Strach na wróble

Strach na wróble to stworzenie pochodzące z Oz. Pojawia się po raz pierwszy w odcinku Nasz upadek piątego sezonu. Jest to czujący i żyjący strach na wróble, który zamieszkuje krainę Oz.

5x16 Scarecrow

Podziemie Edytuj

Cerber

Osobny artykuł: Cerber

Cerber to stworzenie pochodzące z Podziemia. Pojawia się po raz pierwszy w odcinku Zachody miłosne piątego sezonu. Jest to piekielny ogar o trzech głowach należący do Hadesa, będący strażnikiem podziemnego więzienia. Został zabity przez Mary Margaret, Herkulesa i Megarę.

5x13 Cerberus

Furia

Osobny artykuł: Furia

Furie to stworzenia pochodzące z Podziemia. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Cena piątego sezonu. Są to potężne demony wymuszające zapłatę za magię. Przybywają wtedy, gdy ceną jest ludzkie życie, a ich celem jest zaciągnięcie do Podziemia osoby, która nie zapłaciła za użycie magii w celu ratowania czyjegoś życia.

5x02 Fury attacks

Nieznane pochodzenie Edytuj

Atlantydzki wąż szczurzy

Atlantydzkie węże szczurze to stworzenia o nieznanym pochodzeniu. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Diabelskie nasienie piątego sezonu. Mają czarne ciała z czerwonymi i niebieskimi elementami oraz dwoma żółtymi oczami. Ich jad jest w stanie zabić człowieka w ciągu 24 godzin. Kiedy Baelfire był dzieckiem, został zaatakowany i ukąszony przez węża, lecz odzyskał zdrowie dzięki magicznemu eliksirowi.
5x14 Snake

Bóg

Bogowie to stworzenia występujące w Zaczarowanym Lesie, Podziemiu i Olimpie. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Arielka trzeciego sezonu. Są to mityczne i potężne istoty, których istnienie jest niepewne dla wielu ludzi. Bogami są między innymi Posejdon, Ursula, Hades oraz Zeus.
4x16 Poseidon 2

Krwiożerczy skarabeusz

Osobny artykuł: Krwiożerczy skarabeusz

Krwiożercze skarabeusze to stworzenia występujące w Krainie Czarów i Zaczarowanym Lesie. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Trust Me serialu Once Upon a Time in Wonderland. Są to jadowite czerwone skarabeusze. Według Rumpelsztyka jedyną rzeczą gorszą niż ich jad jest ich żądza krwi.

Wx02 Blood Scarab

Lew nemejski

Lew nemejski to stworzenie nieznanego pochodzenia, wspomniane w odcinku Zachody miłosne piątego sezonu. Był to potężny stwór z futrem nieprzeniknionym jak stal, dzięki czemu był on niezwyciężony. Pierwszą pracą Herkulesa było pokonanie lwa. Po długiej, wyczerpującej walce Hercules przypadkowo upuścił pochodnię, przez co płomienie ognia spaliły futro zwierzęcia. Dzięki temu bestia stała się łatwa do pokonania i Herkules zgładził ją, kończąc swoją pierwszą pracę.

Nimfa morska

Nimfy morskie to stworzenia nieznanego pochodzenia, występujące w innej krainie niż Zaczarowany Las. Zostają wspomniane po raz pierwszy w powieści graficznej Out of the Past. Niewiele o nich wiadomo. Posiadają magiczny piasek, który potrafi zneutralizować działanie każdego rodzaju magii. Jedną z nimf morskich spotkał William i otrzymał od niej piasek, aby zneutralizować magię Złej Królowej.

Nyx

Osobny artykuł: Nyx

Nyx to stworzenie nieznanego pochodzenia. Pojawia się po raz pierwszy w odcinku Dirty Little Secrets serialu Once Upon a Time in Wonderland. Jest strażniczką Studni Cudów, a złodziei jej wód zamienia w dżiny.

Wx13 Nyx

Olbrzymia kałamarnica

Osobny artykuł: Olbrzymia kałamarnica

Olbrzymie kałamarnice to stworzenia występujące w Zaczarowanym Lesie i Nibylandii. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Złe nawyki trzeciego sezonu. Są one w stanie produkować atrament, który może tymczasowo sparaliżować każdą magiczną istotę.

3x04 Giant Squid

Pegaz

Pegaz to stworzenie o nieznanym pochodzeniu. Zostało wspomniane po raz pierwszy w odcinku Dobra forma trzeciego sezonu. Pegaz był latającym koniem ze skrzydłami pokrytymi piórami. Jego ostatnie pióra zostały wykorzystane na żaglu Klejnotu Królestwa, co pozwoliło okrętowi latać.
3x05 Pegasus

Skrzat

Skrzaty to stworzenia nieznanego pochodzenia. Zostały wspomniane w odcinku Przenikanie trzeciego sezonu. Niewiele wiadomo na temat tego gatunku, prócz tego, że są to małe istoty - Cora stwierdziła, że Jonathan ma "mózg jak skrzat".

Smok

Osobny artykuł: Smok (gatunek)

Smoki to stworzenia występujące w Zaczarowanym Lesie i Krainie Czarów. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Pasterz pierwszego sezonu. Są to skrzydlate gady zionące ogniem. Żyją w jaskiniach górskich i żywią się ludźmi.

4x21 Lily dragon

Syrena

Osobny artykuł: Syrena

Syreny to stworzenia o nieznanym pochodzeniu. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Serce tego, który wierzy trzeciego sezonu. Są to stworzenia morskie przypominające kobiety z rybimi ogonami.

3x01 Storm summoning

Wielki pająk

Wielki pająk z Lasu Bez Echa to stworzenie o nieznanym pochodzeniu. Pojawia się po raz pierwszy w odcinku Mały pomocnik matki szóstego sezonu. Jest postacią z książki Jej przystojny bohater, z którą walczył główny bohater i pokonał ją.
6x16 Spider

Widmo

Osobny artykuł: Widmo

Widmo to stworzenie o nieznanym pochodzeniu. Pojawia się po raz pierwszy w odcinku Klątwa zdjęta drugiego sezonu. Naznacza swoje ofiary i przeklina je na wieczność, wysysając z nich dusze. Nie może zostać zabite, gdyż już nie żyje. Może zostać wezwane przez specjalny amulet.

2x01 Wraith

Wróżka

Osobny artykuł: Wróżka

Wróżki to stworzenia występujące w Zaczarowanym Lesie i Krainie Czarów. Pojawiają się po raz pierwszy w odcinku Pilot pierwszego sezonu. Są to humanoidalne małe stworzenia ze skrzydełkami. Każdą wróżkę otacza kolorowe światło. Używają one magicznego pyłu do stosowania magii.

1x21 Fairies
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.