FANDOM


Szablon:Ikony

Nie wiesz, czego chcesz, ale ja wiem. Myślisz, że poświęciłam wszystko, żebyś została żoną stajennego?
"Stajenny" to osiemnasty odcinek pierwszego sezonu serialu Dawno, dawno temu. Jego premiera w Stanach Zjednoczonych odbyła się 1 kwietnia 2012 roku na kanale ABC, a w Polsce 2 września 2012 roku na kanale FOX Polska.

Opis Edytuj

Emma nadal prowadzi wyczerpujące poszukiwania dowodów, które wskażą niewinność Mary Margaret w sprawie zamordowania żony Davida, Kathryn. Tymczasem w Krainie Baśni z przeszłości, zanim zło opanowało jej duszę, Regina musi dokonać wyboru: czy zdradzić swoją matkę Corę i wyjść za mąż z prawdziwej miłości, czy zaręczyć się z królem i prowadzić dostatnie, ale pozbawione miłości życie. Ujawnione zostają fakty, za sprawą których Zła Królowa nienawidzi Śnieżki.

Streszczenie Edytuj

Przeszłość postaci Edytuj

Młoda dziewczyna imieniem Regina odbywa kolejną lekcje jazdy konnej pod okiem swojego ojca, Henry'ego. Przyjazną atmosferę psuje objawienie się jej matki, czarownicy Cory. Kobieta nie jest zadowolona z zainteresowań córki, która w tym wieku powinna już dawno być żonata, jak jej rówieśniczki. Do grupy podchodzi stajenny Daniel - rozzłoszczona Regina odsyła go z powrotem. Obiecuje także być matce posłuszna w momencie, w którym Cora używa na niej magii.

Kiedy rodzice odchodzą, dziewczyna dogania Daniela - przeprasza go za swoje zachowanie, następnie całuje go. Para spaceruje razem aż do stajni, skąd Regina musi wrócić do posiadłości rodzinnej na wieczorną herbatę. Niestety - muszą kryć się ze swoim związkiem w obawie przed Corą. Daniel pociesza ukochaną, twierdząc, że prawdziwa miłość jest silniejsza od magii. Nim Regina odchodzi, z oddali słychać krzyki dziecka. Dziewczyna biegnie na polanę, gdzie na rumaku gna mała dziewczynka - nie panuje jednak nad zwierzęciem. Regina ratuje ją. Dziecko przedstawia się jako Śnieżka.

Wieczorem Regina przygotowuje się do spotkania z rodzicami - w jej komnacie pojawia się Cora. Czarownica przemienia jeździecki strój córki w baśniową suknię. Okazuje się, iż z wizytą przyszedł do nich król Leopold. Na jaw wychodzi, iż jest on ojcem Śnieżki - dziewczynki, którą Regina uratowała. Podczas spotkania mężczyzna opowiada Reginie o tym, że Śnieżka długo wychowywała się bez matki, a nigdy nie było takiej kobiety, którą by pokochała. Niespodziewanie oświadcza się Reginie, co przyjmuje Cora, bez zgody dziewczyny.

Zrozpaczona Regina biegnie do stajni, gdzie opowiada Danielowi o wszystkim. Chłopak oświadcza się ukochanej, następnie oboje postanawiają uciec. Niestety, tę scenę widzi Śnieżka. Regina biegnie za nią do lasu, gdzie znajduje dziewczynkę. Wyjaśnia jej, kogo kocha tak naprawdę oraz że to prawdziwa miłość jest najpotężniejsza magią. Śnieżka wybacza niedoszłej matce i postanawia dotrzymać obietnicy, by mogła być ze swoją miłością.

Jakiś czas później Cora podstępem dowiaduje się od Śnieżki (mówiąc, że nie chce stracić córki) prawdy o Reginie. W noc, w którą para chce uciec, udaje się do stajni. Początkowo czarownica sprawia dobre wrażenie i pozwala im odejść - nagle jednak wyrywa serce Danielowi i tym samym go zabija. W dzień przygotowań do ślubu, Regina dowiaduje się, iż do Śnieżka powiedziała Corze o wszystkim. Poprzysięga zemstę na pasierbicy.

Storybrooke Edytuj

To streszczenie jest niekompletne! Uprzejmie prosimy o pomoc w edytowaniu i dokończeniu tego zestawienia.

Obsada Edytuj

W rolach głównych
Gościnnie
Niewymienieni

Usunięte sceny Edytuj

"Też jestem twoim przyjacielem" (scena nr 28-29)
David siedzi sam w barze, kiedy przychodzi Regina i siada obok niego. Mężczyzna mówi jej, że musi zeznawać przeciwko Mary Margaret Blanchard za zabójstwo Kathryn, przy okazji obwinia się za to, co stało się z kobietą. Regina mówi mu, że był to wypadek samochodowy i nikt jej nie zabił. Nolan zastanawia się, dlaczego burmistrzyni go nie nienawidzi, na co ta odpowiada, że jest jego przyjaciółką i łapie go na rękę. Kiedy odchodzi, dziękuje siedzącemu obok Sidneyowi za informacje na temat pobytu Davida.
Mary Margaret przygotowuje łóżko w swojej celi, kiedy wchodzi Emma Swan. Dziewczyna mówi jej, że Regina była o krok przed nią. Mary Margaret złości się na nią wiedząc, że mogła działać, ale zrezygnowała, bo ufała, że ​​Emma będzie w stanie jej pomóc. Kobieta każe Emmie opuścić pomieszczenie. Po chwili słyszy czyjeś kroki. Myśli, że to Emma, lecz - ku jej zdziwieniu - pojawia się Regina.

Ciekawostki Edytuj

Chronologia wydarzeń Edytuj

Powiązania odcinków Edytuj

 • W drugim sezonie Cora stała się główną antagonistką.
 • Pierwsze spotkanie i w ostateczności małżeństwo między Corą a Henrym odbyły się w odcinku Córka młynarza.
 • Daniel chce zabrać Reginę na wzgórze świetlików, czyli tam, gdzie Nova spotkała się z Gburkiem w odcinku Marzyciel.
 • To, jak Regina została podstępem zmuszona przez Corę do uratowania Śnieżki i przyciągnięcia uwagi króla Leopolda, przedstawiono w retrospekcji w odcinku Królowa nie żyje.
 • Sposób, w jaki królowa Eva zmarła, został przedstawiony w odcinku Królowa nie żyje.
 • To, jak Cora nauczyła się wyrwać serca, przedstawiono w odcinku Córka młynarza.
 • Pochodzenie hasła Cory, "miłość jest słabością", zostało przedstawione w odcinku Córka młynarza.

Wpadki Edytuj

 • W gazecie, którą Emma czyta w porcie, imię Kathryn Nolan jest błędnie zapisane jako "Katherine" (zobacz zdjęcie
  1x18 Storybrooke Daily Mirror
  ).
 • Kiedy pan Gold rozmawia z Reginą, gryzie jabłko, które trzyma w ręce. Jednak chwilę później, kiedy rzuca jabłko Reginie, jest ono całe.
 • W scenie w stajni, Regina kładzie dłonie na twarzy Daniela, a następnie on bierze je w swoje dłonie. Jednak w kolejnym ujęciu dłonie Reginy znów znajdują się na twarzy Daniela.
 • Kiedy Emma biegnie zobaczyć, co się dzieje w alejce, widać, że ma na dłoniach czerwone rękawiczki. Jednak kiedy chwilę później dobiega do alejki, na jej dłoniach nie ma już rękawiczek.

Produkcja i odbiór Edytuj

 • Tytuł tego odcinka został oficjalnie potwierdzony przez stronę internetową SpoilerTV 26 stycznia 2012 roku.[1]
 • Scena na wzgórzu z udziałem Reginy i Daniela została nakręcony w Aldergrove w Kolumbii Brytyjskiej.[2]
 • Podczas swojej amerykańskiej premiery odcinek ten zgromadził przed telewizorami 8,36 mln widzów.[3]

Ankieta Edytuj

Jak oceniasz odcinek 1x18: "Stajenny"?
 
0
 
0
 
0
 
1
 
1
 

Ankieta stworzona dnia lis 4, 2016, o godzinie 19:57.
Oddanych głosów: 2

Wideo Edytuj

Zobacz też Edytuj

LISTA ODCINKÓW SEZONU 1

1. "Pilot"
2. "Co kochasz najbardziej"
3. "Zakochana Śnieżka"
4. "Umowa"
5. "Głos sumienia"
6. "Pasterz"
7. "Serce to samotny myśliwy"
8. "Zrozpaczone dusze"

9. "Biegun północny"
10. "7:15 rano"
11. "Owoc z zatrutego drzewa"
12. "Powierzchowność"
13. "Co przydarzyło się Frederickowi?"
14. "Marzyciel"
15. "Na gorącym uczynku"
16. "Jądro ciemności"

17. "Zaczarowany kapelusz"
18. "Stajenny"
19. "Powrót"
20. "Nieznajomy"
21. "Jabłko jak krew czerwone"
22. "Kraina pozbawiona magii"

Sezony: Sezon 1 | Sezon 2 | Sezon 3 | Once Upon a Time in Wonderland | Sezon 4 | Sezon 5 | Sezon 6 | Sezon 7

Przypisy Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.