FANDOM


Byłam w ogrodzie, kiedy zjawił się zamaskowany jeździec. Vortigan. Plądruje i pali, dlatego uciekłam. Spalił również moją wioskę. Zabił wszystkich.
Vortigan to postać pojawiająca się w serialu Dawno, dawno temu. Debiutuje w odcinku Nimue piątego sezonu. W jego rolę wciela się Darren Moore.

Historia Edytuj

Przed pierwszą klątwą Edytuj

Lata temu Vortigan przemierzał Camelot w poszukiwaniu Świętego Graala, a podczas jednej z wypraw trafił do wioski Oxleigh, domu Nimue. Mężczyzna sprawdził wszystkie kubki należące do mieszkańców, a kiedy żaden nie okazał się Graalem, spalił całą wioskę razem z ludźmi. Jedynie Nimue udało się uciec i szukała pomocy u Merlina. Czarodziej zakochał się w kobiecie i zdecydował, że dla niej zrezygnuje z nieśmiertelności i magii. W tym celu zabrał Święty Graal do Płomienia Prometeusza, gdzie przetopił go w Excalibur. W tym czasie pojawił się Vortigan. Śledził ich, aby zdobyć miecz, a podczas walki pozornie zabił Nimue. Jednak wcześniej dziewczyna po kryjomu napiła się z Graala, zyskując nieśmiertelność i magię, dzięki czemu nie umarła, a odwecie za zniszczenie wioski wyrwała serce Vortiganowi i zmiażdżyła je. Tym samym jednak skaziła własne serce mrokiem, stając się pierwszym Mrocznym. Kobieta zabrała płaszcz i maskę Vortigana i nosiła je jako Mroczna.[1]

Występy Edytuj

Dawno, dawno temu Edytuj

Sezon 5 Edytuj

Ciekawostki Edytuj

  • Vortigan oparty jest na postaci Vortigerna, który według legend arturiańskich był uzurpatorem Brytanii.
  • W napisach końcowych odcinka Łapacz snów zostało podane, że Guy Fauchon grał zamaskowaną postać o imieniu Vortigan. Jednakże w odcinku Nimue zostało ujawnione, że wcielił się on w rolę Nimue, która po śmierci Vortigana nosiła jego maskę.

Przypisy Edytuj

  1. 1,0 1,1 Jane Espenson (scenariusz) & Romeo Tirone (reżyseria). (8 listopada 2015). "Nimue". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 7.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.