FANDOM


Życie było dla mnie brzemieniem. Magia zawsze ma swoją cenę... teraz ty ją zapłacisz.
Zoso, znany także jako Mroczny, to postać pojawiająca się w serialu Dawno, dawno temu. Debiutuje w odcinku Zrozpaczone dusze pierwszego sezonu. W jego rolę wciela się Brad Dourif.

Historia Edytuj

Przed pierwszą klątwą Edytuj

Dawno temu w Zaczarowanym Lesie Zoso stał się Mrocznym, niewolnikiem potężnej magii, będąc następcą Gorgona Niezwyciężonego. Zyskał przeklęty sztylet, za pomocą którego mógł być kontrolowany przez każdego, kto go dzierży. Dlatego też próbował uwolnić się spod mocy ostrza. W tym celu próbował przejąć magiczny przedmiot, czapkę Czarodzieja, strzeżoną przez jego ucznia. Przedmiot był przechowywany pod domem tegoż mężczyzny. Był strzeżony także przez zaklęcie, chroniące przedmiot przed tymi, co ulegli mroczności w swym sercu. Wielu Mrocznych przed nim próbowało posiąść czapkę, lecz także im się to nie udało. Po porażce teleportował się.[1][2]

Z czasem sztylet przeszedł w ręce księcia Frontland, który toczył wojnę z ogrami. Mroczny nie mógł się pozbyć swych mocy. Jednakże potrafił wyczuwać zdesperowanych ludzi. Tymczasem księstwo nadal walczyło z ogrami i zostało zmuszone do powołania dzieci jako żołnierzy. Każdy, kto się sprzeciwiał, cierpiał od mocy Mrocznego, współpracującego z szefem komisji poborowej, Hordorem. Swymi czarami z oddali dusił niepokornych rodziców, ale ostatecznie zostawiając ich żywych.[1]

Jednym z takich ojców był Rumpelsztyk, który chciał ocalić swego syna Baelfire'a przed poborem. Mężczyzna, w przeddzień zabrania syna, uciekł wraz z nim i po drodze podzielił się ze starcem tym, co miał. Dopadła ich jednak kolumna żołnierzy księcia i upokorzyła go przed synem. Hordor powiedział chłopcu, że jego ojciec jest tchórzem. Zmusił także Rumpelsztyka do pocałowania buta, po czym go kopnął i kolumna odjechała. Zoso, w przebraniu żebraka, podpowiedział mu, by podpalił słomę pod pałacem księcia. W ferworze walki z żywiołem, Rumpelsztyk zdobył sztylet kontrolujący maga. Poza zamkiem wezwał Mrocznego do siebie. Zoso zasugerował, że Bae może nie być jego synem. Rumpelsztyk rzucił się na niego i wbił mu sztylet w serce. Gdy zabił go, zauważył, że jest to ten sam człowiek, który zaproponował mu zabicie Mrocznego. Zoso w chwili śmierci powiedział, że życie było dla niego samego udręką, a magia ma swoją cenę, a tę cenę zapłaci teraz Rumpelsztyk.[1]

Po trzeciej klątwie Edytuj

W jaskini pod domem Emmy w Storybrooke Zoso był jednym ze wszystkich Mrocznych, którzy pojawili się w umyśle panny Swan, aby zobaczyć scalenie Excalibura ze sztyletem.[3]

Hak, drugi Mroczny, otworzył w Storybrooke portal do Podziemia, aby sprowadzić wszystkich poprzednich Mrocznych. Zoso był jednym z nich, którzy wrócili do świata żywych, aby zniszczyć światło.[4]

5x11 Killing all Dark Ones

Zoso i pozostali Mroczni zostają wchłonięci do Excalibura.

Aby pozostać w świecie żywych bez konieczności powrotu do Podziemia, Zoso i pozostali Mroczni szukali żywych dusz w Storybrooke, żeby naznaczyć je piętnem Charona, tak aby zastąpiły ich miejsce w Podziemiach. Nie wiadomo dokładnie kogo naznaczył Zoso. Później był obecny razem z pozostałymi Mrocznymi, kiedy David, Mary Margaret, Henry, Robin Hood, pan Gold i Regina zostali ściągnięci nad staw. Kiedy Emma próbowała interweniować, Nimue magicznie zaczęła ją dusić. Po chwili jednak Hak kazał jej przestać. Korzystając z Excalibura, mężczyzna wchłonął Nimue i innych Mrocznych do miecza, a następnie został nim przebity, aby zniszczyć Mrok, uwalniając wszystkich od znaku Charona.[5]

Magiczne umiejętności Edytuj

 • Telekineza - zdolność kontrolowania ruchu przedmiotów lub innych ludzi/zwierząt.
 • Teleportacja - zdolność do przemieszczania siebie i/lub innych z jednego miejsca do drugiego.
 • Nieśmiertelność - wieczne życie bez starzenia się. Jedyną bronią mogącą zadać śmiertelne rany jest sztylet Mrocznego.

Występy Edytuj

Dawno, dawno temu Edytuj

Sezon 1 Edytuj

Sezon 4 Edytuj

Sezon 5 Edytuj

Ciekawostki Edytuj

 • Według książki Reawakened: A Once Upon a Time Tale Zoso był Mrocznym przez dekady zanim udało mu się oszukać Rumpelsztyka.
 • Imię Zoso odnosi się do pseudonimu gitarzysty zespołu Led Zeppelin, Jimmy'ego Page'a, który był reprezentowany na czwartym albumie Led Zeppelin symbolem przypominającym litery "ZoSo".
 • Odstęp między pierwszym a drugim pojawianiem się Zoso wynosi sześćdziesiąt jeden odcinków. Jest to jedna z największych różnic między występami w serialu.
 • W odcinku Nimue, kiedy Emma przyzywała pierwszego Mrocznego, imię Zoso pojawiło się na sztylecie po imieniu Rumpelsztyka i przed imieniem Gorgona, co może sugerować, że jego poprzednikiem jako Mroczny był Gorgon.

Przypisy Edytuj

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Jane Espenson (scenariusz) & Michael Waxman (reżyseria). (8 stycznia 2012). "Zrozpaczone dusze". Dawno, dawno temu. Sezon 1. Odcinek 8.
 2. Andrew Chambliss, Dana Horgan (scenariusz) & Ralph Hemecker (reżyseria). (19 października 2014). "Uczeń Czarnoksiężnika". Dawno, dawno temu. Sezon 4. Odcinek 4.
 3. Jane Espenson (scenariusz) & Romeo Tirone (reżyseria). (8 listopada 2015). "Nimue". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 7.
 4. Dana Horgan, Tze Chun (scenariusz) & Romeo Tirone (reżyseria). (29 listopada 2015). "Złamane serce". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 10.
 5. Edward Kitsis, Adam Horowitz (scenariusz) & Gwyneth Horder-Payton (reżyseria). (6 grudnia 2015). "Łabędzi śpiew". Dawno, dawno temu. Sezon 5. Odcinek 11.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.